Girl in a jacket

درمانگاه کاردیو اُنکولوژی در مشهد


کاردیواُنکولوژی یکی از رشته‌های کاملا جدید در ایران است که در رشته پزشکی و خصوصا برای بیماران سرطانی، کاربرد بسیار موثری دارد. گرچه به گفته پزشکان انجام آن بسیار دشوار است. این رشته تخصصی و جدید، در حقیقت تلفیقی از رشته‌های کاردیولوژی به معنای قلب و عروق و رشته اُنکلوژی به معنای سرطان‌شناسی است.

این رشته از آنجایی که تاثیر بسزایی در مقابله با سرطان‌ها و به خصوص در زمینه شیمی‌درمانی و پرتودرمانی بر روی سیستم قلبی عروقی دارد، اهمیت فراوانی پیدا کرده است. خصوصا آنکه مشکلات قلبی و عروقی و مرگ‌ومیرهای مربوط به آن در بیماران سرطانی افزایش پیدا کرده است.


اهمیت کاردیواُنکولوژی

وبسایت انجمن قلب و عروق اروپا در گزارشی اعلام کرده که بیش از 10 درصد بیماران سرطانی جان خود را نه به خاطر بیماری سرطان که به دلیل مشکلات قلبی و عروقی از دست می‌دهند.

این گزارش که در مجله «قلب اروپا» به چاپ رسیده می‌گوید، برای برخی از انواع سرطان‌ها مثل سرطان پستان، پروستات، سرطان آندومتر و سرطان تیروئید، ای آمار به 50 درصد مرگ‌ومیرها نیز می‌رسد. یعنی نیمی از افرادی که دچار این سرطان‌ها هستند و جان خود را از دست می‌دهند، مرگ آنها به واسطه مشکلات قلبی و عروقی است و نه سرطان.

دکتر نیکولاس زائورسکی، سرطان‌شناس به همراه دکتر کاتلین اشتورگئون، استادیار علوم بهداشت عمومی که هر دو در کالج سرطان «پن» در پنسیلوانیا هستند، بر روی بیماران سرطانی در آمریکا کار کرده‌اند. در سال‌های بین 1973 تا 2012، 3.2 میلیون آمریکایی به عنوان بیمار سرطانی تشخیص داده شدند.

این دو پزشک با استفاده از داده‌ها، شروع به بررسی وضعیت سلامت جسم بیمارانی کردند که جان خود را از دست داده بودند. آنها از پایگاه داده سلامت استفاده کردند تا مشکلات قلبی، فشار خون بالا، بیماری‌های مغزی عروقی، تصلب شراینی و آسیب به رگ آئورت را در میان این افراد جان باخته، بررسی کنند. آنها حتی تحلیل‌های خود را بر مبنای فاکتورهایی که می‌توانست بر روی نتیجه کار تاثیر بگذارد، طبقه‌بندی کردند. فاکتورهایی مثل سن، نژاد و جنسیت. آنها بر روی بیماران دارای 28 نوع سرطان این تحقیق را انجام دادند.

در میان این آنها متوجه شدند که از بین 3.2 میلیون نفر، حدود 38 درصد یعنی بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر به خاطر سرطان و حدود 11 درصد یعنی حدود 400 هزار نفر نیز به خاطر مشکلات قلبی عروقی جان خود را از دست داده بودند. از میان افرادی که به خاطر مشکلات قلبی عروقی جانشان را از دست داده بودند، حدود 76 درصد به طور مستقیم به علت مشکل قلبی جان باخته بودند. این دو پزشک همچنین متوجه شدند که مرگ در اثر مشکلات قلبی عروقی در میان بیماران سرطانی کمتر از 35 ساله، در اولین سال ابتلا به سرطان دارای بیشترین احتمال ممکن بوده است.

دکتر نیکولاس زائورسکی و دکتر کاتلین اشتورگئون با بررسی شرایط بیماران سرطانی جان باخته به این نتیجه رسیدند که اکثر بیمارانی که به خاطر مشکلات قلبی عروقی جانشان را از دست داده بودند، سرطان پستان و سرطان پروستات داشته‌اند.

دکتر اشتورگئون پس از ارزیابی نتایج این تحقیق گفته است: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از بیماران سرطانی که جان خود را از دست داده‌اند، به دلیل بیماری‌های قلب عروقی از جمله بیماری‌های قلبی، سکته، فشار خون بالا و آسیب‌های رگ‌های خونی جان باخته‌اند. ما همچنین دریافتیم که در میان افراد بازمانده با هر نوع سرطان، کسانی که پیش از سن 55 سالگی بیماری خود را تشخیص داده‌اند، خطر مرگ به دلیل مشکلات قلبی عروقی، دو برابر افراد عادی است.»


چه باید کرد؟

با توجه به مطالبی که گفته شد، یکی از مهم‌ترین علت‌های مرگ‌ومیر بیماران سرطانی، درگیری‌های قلبی و عروقی و مشکلاتی است که در این زمینه برای آنها ایجاد می‌شود. به این ترتیب می‌توان در جهت کاهش عوارض قلبی و مرگ‌ومیر ناشی از مشکلات قلبی عروقی در بیماران سرطانی گام‌های اساسی و موثری برداشت.

همچنین مطالعه کنید: طول عمر بیماران نارسایی قلبی

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن درمانگاه کاردیو اُنکولوژی، به وضعیت بیماران سرطانی به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند.

کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش، هولتر نوارقلب و هولترفشارخون، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب، بخش بازتوانی قلب، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق، مشاوره های فوق تخصصی غدد، ریه، گوارش و تغذیه و روانشناسی می باشد.

ما در کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد