Girl in a jacket

درمانگاه مشاوره فوق تخصصی روانپزشکی در مشهد


بسیاری از مردم تفاوت روانشناس و روانپزشک را نمی‌دانند. گاهی آنها به جای روانپزشک از لفظ روانشناس و به جای روانشناس از لفظ روانپزشک استفاده می‌کنند. این مسئله بسیار شایع شده، به طوری که حتی افراد تحصیلکرده نیز بعضا مرتکب این اشتباه می‌شوند.

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری تمرکز دارد. روانپزشک در حقیقت یک پزشک است که تخصص خود را در رشته روانپزشکی گرفته است. به بیان دیگر، یک روانپزشک در حقیقت متخصص اعصاب و روان است.

بسیاری از مشکلات روانشناختی مردم به دست روانپزشکان و نه روانشناسان حل می‌شود. ترس، توهم، افسردگی، اسکیزوفرنی و شنیدن صداهای عجیب یا دیدن تصویرهای عجیب، همگی ریشه در روان آدمی دارند که باید با کمک روانپزشک و تجویز دارو برطرف شوند.

گرچه روانشناسان نیز صلاحیت ورود به بعضی از این موضوعات را دارند و در بسیاری از موارد و بیماری‌ها و مشکلات و اختلالات روانشناختی نیاز به روانپزشک و روانشناس به صورت توامان است، اما بسیاری از روانپزشکان، کار مشاوره را نیز انجام می‌دهند.

روانپزشکان از آنجایی که پزشک هستند، دانش و حق تجویز آزمایش‌های مختلف را برای بیماران دارا هستند. آنها می‌توانند با انجام آزمایش‌های روانشناختی و بررسی وضعیت فیزیکی و روانی بیماران، به بهبود آنها و مشکلات روانشناختی آنها کمک کنند.

یک روانپزشک از آنجایی که در رشته پزشکی تحصیل کرده، با داروهای مختلف آشناست و می‌تواند با آزمایش‌های مختلف، ارتباط پیچیده بین بیماری‌های عاطفی و دیگر بیماری‌های پزشکی و ارتباط با ژنتیک و سابقه خانوادگی را به خوبی درک کند. این در حالی است که روانشناس حق نوشتن نسخه و تجویز دارو را ندارد. روانپزشکان با توجه به تخصصی که دارند در حوزه‌های مختلفی از جمله روانپزشکی کودکان و نوجوانان، روانپزشکی جراحی، روانپزشکی قانونی، روانپزشکی اعتیاد و پزشکی روانشناختی (ذهن و بدن) ورود کنند.

روانپزشکان در مکان‌های مختلف از جمله کلینیک‌های خصوصی، بیمارستان‌های عمومی و روانپزشکی، مراکز پزشکی دانشگاه، سازمان‌های اجتماعی، دادگاه‌ها، زندان‌ها، خانه‌های پرستاری و مکان‌های دیگر مشغول به کار می‌شوند.


روانشناس کیست؟

روانشناسان اما در رشته علوم انسانی تحصیل کرده و در دانشگاه وارد رشته روانشناسی شده است. او پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری، اجازه فعالیت در مراکز مشاوره یا اجازه داشتن مطب را کسب کرده است. یکی از شاخه‌های رشته روانشناسی، روانشناسی بالینی است. روانشناسان بالینی بیشتر بر درمان تأکید دارند و هدف آنها کمک به مردم برای رفع مشکلاتشان است. روان درمانی یکی از راه‌هایی است که آنها برای رفع مشکلات مردم استفاده می‌کنند.

روان درمانی می‌تواند زیرشاخه‌های مختلفی از جمله شناخت درمانی، رفتار درمانی، طرحواره درمانی، درمان‌های تحلیلی، روانکاوی، بازی درمانی و مواردی از این دست باشد.

بنابراین می‌توان به طور خلاصه تفاوت روانشناس و روانپزشک را به این صورت بیان کرد که کار روانپزشک بیشتر در مورد تشخیص بیماری و تجویز دارو است و از این جهت، جلسات او با بیمار کوتاه و تعداد جلسات نیز کم است. اما روانشناس بر روی مشاوره تکیه دارد و بنابراین هم زمان جلسات و هم تعداد جلسات مراجعان، بیشتر است.

از سوی دیگر، برخی از مشکلات روانشناختی، ریشه در مشکلات جسمی دارند. به عنوان مثال، پرکاری تیروئید یا مشکلات هورمونی می‌تواند خلق‌وخوی افراد را تغییر دهد. در این شرایط، روانپزشک مسئولیت تشخیص بیماری و تجویز دارهای لازم برای رفع مشکل را دارد.

همانطور که گفته شد، این روانپزشک است که حق نوشتن نسخه و تجویز دارو را دارد و یک روانشناس به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی صلاحیت و اجازه تجویز دارو یا نوشتن نسخه را ندارد، گرچه برخی از روانشناسان با کمک برخی پزشکان عمومی دست به چنین کاری می‌زنند.

در نهایت، برای درمان برخی از مشکلات و اختلالات روانشناختی، وجود روانپزشک و روانشناس به صورت توامان مورد نیاز است. همکاری آنها با یکدیگر روند بهبودی فرد بیمار را تسریع می‌کند.


اهمیت مشاوره‌های فوق تخصصی روانپزشکی

بسیاری از مردم جهان از جمله مردم ایران درگیر مشکلات روانشناختی هستند که نیاز به مراجعه به روانپزشک دارند. متاسفانه ارزش‌داوری‌های غلط و نگاه نادرست به مقوله روانپزشک و روان‌درمانگر باعث شده تا بسیاری از مردم خود را از مداوا شدن و گرفتن مشاوره‌های روانشناسی و رفتن سراغ روانپزشک محروم کنند.

فارغ از تنوع و تعداد زیاد مشکلات روانشناختی، همه این مشکلات و اختلال‌ها را می‌توان با کمک یک روانپزشک و روان‌درمان به طور کامل یا تا حد زیادی برطرف کرد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

ما در کلینیک قلب نگار ضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد