Girl in a jacket

درمانگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون در مشهد


همه شما تابه‌حال بارها و بارها به پزشک مراجعه کرده‌اید تا فشار خونتان را بگیرد. اما گاهی نیاز است که پزشک بیش از آن لحظه که فشار خون شما را ثبت می‌کند، در مورد نوسان فشار خون شما بداند. هولتر مانیتورینگ فشار خون، دستگاهی است که از طریق آن می‌توان به مدت یک شبانه‌روز، یعنی 24 ساعت فشار خون بیمار را ثبت کرد.

دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون یک دستگاه دیجیتالی کوچک است که به بدن بیمار متصل می‌شود تا در طول روز و در طی فعالیت‌های عادی و روزمره، فشار خون او را ثبت و ضبط کند. از طریق ثبت اطلاعات فشار خون بیمار در 24 ساعت، پزشک می‌تواند تصور واضح و روشنی از وضعیت فشار خون بیمار به دست بیاورد. نوسان فشار خون، بالا و پایین رفتن فشار خون و مواردی از این دست در زمان فعالیت‌های روزمره، به پزشک کمک می‌کند تا بتواند در صورت وجود مشکل یا مشکلاتی، آن را کشف کند. پزشک شما همچنین از این طریق می‌تواند اثربخشی و نتیجه بخشی داروهای شما را متوجه شود تا در صورت نیاز، به تجویز داروها ادامه یا داروها را تغییر دهد.

همچنین مطالعه کنید طول عمر بیماران نارسایی قلبی


نحوه کار دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون

پس از تجویز پزشک برای استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون، این دستگاه برای شما نصب می‌شود. استفاده از این دستگاه نیازمند هیچ‌گونه خونریزی یا جراحی نیست و به هیچ وجه هیچ دردی را نیز به دنبال ندارد. دستگاه به راحتی بر روی بدن فرد نصب می‌شود. هولتر مانیتورینگ دارای سیم‌هایی است که به الکترودهایی متصل شده است. این الکترودها بر روی قفسه سینه نصب می‌شوند تا اطلاعات قلب فرد ثبت و ضبط شود.

نحوه کار این دستگاه به این شکل است که در فواصل منظم زمانی، مثلا هر 15 تا 30 دقیقه در طول روز و هر 30 دقیقه تا یک ساعت در طول شب، فشار خون شما را اندازه‌گیری و آن را ثبت می‌کند. این دستگاه هیچ‌گونه ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کند، به طوری که فرد می‌تواند در طول روز به راحتی به کارهای روزمره بپردازد و در شب نیز، به راحتی بخوابد.

تنها محدودیتی که برای فرد وجود دارد، این است که در طول این 24 ساعت نباید به حمام برود و دستگاه را خیس کند. پس از گذشت 24 ساعت، فرد باید به کلینیک مراجعه کند تا دستگاه از بدن او جدا شود. جدا شدن دستگاه در حد چند دقیقه زمان می‌برد. در آنجا پس از آنکه دستگاه جدا شد، اطلاعات آن استخراج می‌شود. نتایج استخراج شده به دست پزشک می‌رسد تا تحلیل و آنالیز اطلاعات صورت پذیرد. در نهایت در صورت وجود هرگونه مشکلی، فرایند درمان به تشخیص پزشک، آغاز شود. گاهی نیز ممکن است پزشک برای تشخیص بیماری یا هرگونه مشکل احتمالی، به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد و در نتیجه، آزمایش‌های دیگری را برای شما بنویسد.


استفاده از هولتر مانیتورینگ چه خطراتی را به دنبال دارد

همانطور که در بالا گفته شد، اساسا برای نصب این دستگاه روی بدن نیاز به هیچ‌گونه جراحی، ایجاد برش یا خونریزی نیست؛ این یک دستگاه دیجیتالی است که به راحتی روی بدن نصب می‌شود تا فشار خون شما را در طول 24 ساعت اندازه‌گیری و ثبت کند. بنابراین این دستگاه هیچ خطری را برای هیچ اندامی از بدن ایجاد نمی‌کند.

چرا باید از هولتر مانیتورینگ فشار خون استفاده کرد؟

برخی این سوال را می‌پرسند که هولتر مانیتورینگ فشار خون چه تفاوتی با گرفتن فشار خون در مطب پزشک دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که در اصل این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت در این است که در مطب، پزشک یک بار و در مدت 30 ثانیه فشار خون شما را اندازه‌گیری می‌کند. این کار می‌تواند دارای خطاهای زیادی باشد. از جمله اینکه فشار خون شما در آن لحظه خاص، بالا یا پایین باشد؛ شما دچار نوسان فشار خون باشید که در طول روز با انجام فعالیت‌های مختلف، فشار خون شما بالا و پایین می‌رود یا مشکلات دیگری که با اندازه‌گیری یک بار فشار خون، خود را نشان ندهد. هولتر مانیتورینگ به خوبی می‌تواند با دقت بالا فشار خون شما را در 24 ساعت اندازه‌گیری کند تا در صورت نوسان فشار خون در طول روز، همه این اتفاق‌ها و اطلاعات ثبت شود و به دست پزشک شما برسد.

از مزایای هولتر مانیتورینگ فشار خون می‌توان به سنجش چندین باره فشار شریانی، اجتناب از خطاها یا تشخیص‌های نادرست احتمالی، اندازه‌گیری فشار خون بیمار بدون اختلال در فعالیت‌های روزانه، ارزیابی ریتم شبانه روزی فشار خون، ایجاد ارتباطات بیشتر بین فشار خون و عوارض قلبی عروقی و ارائه تصویر شفاف تر از تغییر پذیری فشار خون اشاره کرد.

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن درمانگاه هولتر مانتیتورینگ فشار خون، به وضعیت بیماران به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد