Girl in a jacket

درمانگاه هولتر مانیتورینگ ریتم قلب در مشهد


همه شما با نوار قلب آشنا هستید. اگر یک پزشک، به مدت 24 ساعت از شما نوار قلب بگیرد، نام آن را هولتر مانیتورینگ ریتم قلب می‌گویند. به بیان دیگر، هولتر مانیتورینگ ریتم قلب دقیقا همان نوار قلب است با این تفاوت که به مدت یک شبانه روز، یعنی 24 ساعت ریتم قلب شما را ثبت می‌کند. بنابراین، از آنجایی که زمان ثبت اطلاعات در هولتر مانیتورینگ ریتم قلب بسیار بیشتر از نوار قلب است، اطلاعاتی را که در مورد قلب بیمار در اختیار پزشک قرار می‌دهد نیز بسیار بیشتر از نوار قلب است. پزشک از این طریق می‌تواند ریتم‌های غیر طبیعی قلب، درد قفسه سینه، ایسکمی یا کاهش جریان خون به عضله بطن چپ را متوجه شود.

این دستگاه که با نام دستگاه پایش ضربان قلب هم شناخته می‌شود، به پزشک کمک می‌کند که در طول یک شبانه‌روز و در زمان انجام فعالیت‌های مختلف فرد، قلب او را زیر نظر بگیرد و ارتباط میان مشکل قلبی بیمار را با علائمی مثل سرگیجه و تپش قلب پیدا کند. این در حالی است که در گذشته، به خاطر فقدان دستگاه‌های پیشرفته و نظارت دقیق، پزشک نمی‌توانست به خوبی و با دقت، تشخیص بیماری بدهد. نوار قلب گرچه تاکنون کمک شایانی در نجات بسیاری از بیماران کرده است، اما این نوار قلب صرفا وضعیت ضربان قلب شما را در کمتر از یک دقیقه ثبت می‌کند. حالا با دستگاه‌های پیشرفته‌تر مثل هولتر مانیتورینگ ریتم قلب، وضعیت قلب یک فرد در یک شبانه‌روز ثبت و به دست پزشک، بررسی می‌شود.

در کلینیک تخصصی قلب نگار، پزشکان و متخصصان قهاری با استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ ریتم قلب به وضعیت افراد و بیماران قلبی رسیدگی می‌کنند. پزشکان و متخصصان در کلینیک قلب نگار با استفاده از آخرین فن‌آوری‌های روز و ارائه دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای آنالیزگر مدرن، قادر هستند، فعالیت قلب را تجزیه‌وتحلیل کرده و گزارش کاملی را برای متخصص قلب و عروق آماده کنند.

همچنین مطالعه کنید طول عمر بیماران نارسایی قلبی


چرا از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که یک پزشک، استفاده از این دستگاه را برای یک فرد تجویز کند. برخی از مهم‌ترین دلایل عبارتند از ارزیابی درد قفسه سینه در شرایطی که علت آن در تست ورزش مشخص نشد باشد، ارزیابی علائم و نشانه‌هایی که ممکن است با اختلالات قلبی مرتبط باشند، مانند: خستگی، تنگی نفس، سرگیجه، یا غش، شناسایی ضربان نامنظم قلب یا تپش قلب، ارزیابی وجود خطر اختلالات قلبی در آینده، مربوط به شرایط خاص، مانند ضخیم شدن دیواره قلب به دلیل بیماری‌های ژنتیکی و زمینه‌ای، ارزیابی شرایط قلب پس از حمله‌های قلبی که باعث ایجاد ضعف در سمت چپ قلب می‌شوند، ارزیابی عملکرد دستگاه پیس میکر یا همان دستگاه ضربان‌ساز قلب و در نهایت به منظور ارزیابی موفقیت‌آمیز بودن درمان آریتمی قلب.

همچنین مطالعه کنید: بهترین دکتر متخصص واریس در مشهد

گرچه ممکن است پزشک بنا به دلایل دیگری تشخیص دهد که یک بیمار باید از هولتر مانیتورینگ ریتم قلب استفاده کند. بنابراین دلایل دیگری نیز برای استفاده از این دستگاه وجود دارد که به تشخیص پزشک است.


فرایند هولتر مانیتورینگ به چه نحوی است؟

پیش از هر چیز، قفسه سینه بیمار با الکل ضدعفونی و پاک می‌شود؛ سپس الکترودهای دستگاه بر روی قفسه سینه نصب می‌شود. پس از این مرحله، الکترودها با استفاده از سیم‌هایی به دستگاه کوچک و قابل حمل ثبت کننده ضربان قلب متصل می‌شوند.

دستگاه ثبت کننده نوار قلب در ناحیه کمر قرار می‌گیرد و همانجا ثابت می‌شود. گاهی نیز ممکن است این دستگاه با استفاده از گردنبند مخصوصی از گردن یا شانه‌ها آویزان شود. این تمام کاری است که در کلینیک یا درمانگاه قلب بر روی بیمار انجام می‌شود. تمام فرایند نصب دستگاه، 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. پس از آن همه چیز بر عهده بیمار است. البته نیازی به انجام کار خاصی نیست؛ تنها مورد محدودکننده این است که بیمار در این 24 ساعت حمام نرود تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. تنها کاری که بیمار باید انجام دهد این است که فعالیت‌های روزمره و عادی خود را انجام دهد. دقیقا همان کارهایی که در روزهای قبل انجام می‌داده است. در طول روز، این دستگاه همه اطلاعات در زمان بروز علائم خاص مثل بالا و پایین شدن ضربان قلب، ناراحتی‌ها و دردهای قفسه سینه، سرگیجه را در مورد قلب، ثبت و ضبط می‌کند.

پس از گذشت یک روز کامل، یعنی 24 ساعت، فرد باید به درمانگاه یا کلینیک بازگردد تا دستگاه از بدن او جدا شود. جدا شدن دستگاه در حد چند دقیقه زمان می‌برد. در آنجا پس از آنکه دستگاه جدا شد، اطلاعات آن استخراج می‌شود و خلاصه‌ای از نوار قلب بر روی کاغذ چاپ می‌شود. این اطلاعات در اختیار پزشک شما قرار می‌گیرد تا در صورت وجود هرگونه مشکلی، فرایند درمان آغاز شود.

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن درمانگاه هولتر مانتیتورینگ ریتم قلب، به وضعیت بیماران به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد