Girl in a jacket

اکوی سه بعدی قلب در مشهد


کلینیک غیر تهاجمی قلب نگار، کلینیک تخصصی قلب نگار، بهترین پزشکان متخصص قلب در مشهد

اکوی قلب که مختصر اکوکاردیوگرافی است، به معنای بررسی وضعیت قلب، دریچه‌ها، ماهیچه‌ها و عضله‌ها و محفظه‌های قلبی است. اکوی قلب در حقیقت یکی از روش‌های سونوگرافی کاملا بی‌خطر و غیرتهاجمی است که به بررسی ساختارهای قلبی اعم از وضعیت درچه‌های قلب و قدرت انقباضی قلب می‌پردازد. در حقیقت پزشک زمانی برای شما اکوی قلب را تجویز می‌کند که به عملکرد صحیح دریچه‌ها یا محفظه‌های قلب شما مشکوک باشد. همچنین ممکن است که پزشک به خاطر درد قفسه سینه، تنگی نفس یا دلایل دیگری انجام این آزمایش را برای شما تجویز کند.


برخی از انواع اکوی قلب

یکی از شایع‌ترین و مرسوم‌ترین اکوهای قلب، اکوی قفسه سینه است. در آزمایشگاه، پس از مالیدن مقداری از ژل مخصوص اکو، دستگاه ترانسفوزماتوری را روی آن قرار داده و فشار می‌دهند. این دستگاه از طریق امواج فراصوتی، به قلب می‌رسد و موج صدای قلب شما را ثبت و آن را به کامپیوتری می‌فرستد که این امواج را به تصویر تبدیل می‌کند. گاهی نیز پیش می‌آید که برای وضوح بیشتر تصویر، ماده‌ای به شما تزریق می‌شود.

اکوی دیگر، اکوی دو بعدی است. تا سال‌ها این اکو تنها اکوی موجود بود و هنوز هم در بسیاری از کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها مورد استفاده است. این، ساده‌ترین نوع اکو است که برای اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف قلب، مانند محفظه پمپاژ، اندازه قلب، ضخامت دیواره‌های قلب و مواردی از این دست به‌ کار می‌رود.

اکوی دیگر، اکوی سه بعدی است. این اکو که با استفاده از دستگاه‌های مدرن و خاصی صورت می‌گیرد، قادر است تا تصاویر سه بعدی از قلب تهیه کند. تا پیش از این و تا چند سال گذشته اکوی قلب به صورت دو بعدی انجام می‌شد؛ یعنی تصویرهایی که از قلب بیماران گرفته می‌شد، دو بعدی بود. حالا با پیشرفت تکنولوژی در حوزه تجهیزات پزشکی، روش جدیدی برای اکوی قلب به شکل سه بعدی ایجاد شده است. به این ترتیب، پزشک تصاویر بسیار واضح‌تر و دقیق‌تری را از قلب بیمار به دست می‌آورد و در نتیجه، تشخیص بهتر و دقیق‌تری در مورد بیماری یا مشکلات قلبی عروقی بیمار خواهد داشت. اکوی سه بعدی این امکان را برای پزشک فراهم می‌کند که با دقت بسیار فراوانی برخی اختلالات خاص را به ویژه در بیمارانی که دریچه قلب آنها مصنوعی است یا کاندیدی برای انواع عمل‌ها با روش‌های تهاجمی می‌شوند، ارزیابی کند. گاهی نیز اکوی سه بعدی به اکوی دو بعدی اضافه می‌شود و تصاویر بهتر و اطلاعات دقیق‌تری فراهم می‌آید.

نوع دیگری از اکو، اکوی درون‌قلبی است. این اکو نیز یکی از جدیدترین اکوهای قلب است که پزشکان را قادر می‌سازد تا بیماری‌های خاصی را تشخیص دهند. اکوی درون قلبی با وارد کردن لوله نازکی به عروق خونی صورت می‌گیرد.

اکوی استرس یا اکوی ورزش، نوع مرسومی از اکو است که به منظور ارزیابی قدرت قلب در زمان فعالیت‌های ورزشی صورت می‌گیرد. در این آزمایش، به صورت عمدی و با کمک دستگاه‌های ورزشی مثل تردمیل، ضربان قلب فرد بیمار را تا اندازه مشخصی بالا می‌برند و سپس فشار خون و ضربان قلب او را اندازه‌گیری می‌کنند. پس از آن نیز اطلاعات قلبی و فشار خون در زمان استراحت قلب ثبت می‌شود. بهتر است برای انجام این تست، از لباس راحتی و کفش پیاده‌روی و راحت استفاده کنید.

اکوی مری یا اکوی قلب از طریق مری نیز توع دیگری از اکو است که همان‌گونه که از نامش پیداست از طریق مری صورت می‌گیرد. در این روش، یک پروب مخصوص که تولیدکننده اواج فراصوتی است وارد مری می‌شود تا بتواند اطلاعات قلبی را ثبت کند. مری لوله ارتباطی میان دهان و معده است و دلیل این آزمایش آن است که مری بسیار به قلب نزدیک است. بعد از انجام اکوی مری به شما داروی آرامبخش داده می‌شود و به همین دلیل نباید پس از انجام این تست، رانندگی کنید. در نهایت ممکن است تا یکی دو روز در درون گلوی خود احساس ناراحتی کنید که موضوع مهمی نیست و به زودی برطرف می‌شود.


فرایند آزمایش اکو

پزشک پس از بازدید و ارزیابی وضعیت جسمانی شما، تصمیم می‌گیرد یکی از انواع اکو را تجویز کند. شما برای انجام اکو نباید هیچ‌گونه نگرانی داشته باشید. شما پس از برهنه شدن از ناحیه کمر به بالا، روی تخت دراز می‌کشید و تکنسین آزمایشگاه، در فرایندی ساده و کاملا بدون درد، الکترودهای چسب مانندی را روی بدن شما نصب می‌کند تا از این طریق بتواند اطلاعات قلب شما را به دستگاه کامپیوتری منتقل کند. سپس ژل مخصوصی روی قفسه سینه مالیده می‌شود تا امواج راحت‌تر منتقل شوند. پس از آن، تکنسین ترانسفورماتوری را روی بدن شما فشار و حرکت می‌دهد تا اطلاعات قلبی شما منتقل شود و در نهایت تصویر قلب شما بر روی کامپیوتر نقش ببندد.

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن دستگاه‌های پیشرفته اکو، به وضعیت بیماران به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد