Girl in a jacket

تست ورزش در مشهد


تست ورزش


تست استرس، که گاهی به آن تست تردمیل یا تست ورزش هم گفته می‌شود، به پزشک در تعیین اینکه قلب شما چطور از پس فعالیت‌ها برمی‌آید، کمک می‌کند. با شدت یافتن فعالیت بدن در طول تست، نیاز آن به اکسیژن بیشتر می‌شود، که این قلب را مجبور می‌کند خون بیشتری را پمپاژ کند. این تست می‌تواند کاهش میزان ورود خون به سرخرگ‌ها را نشان دهد، و همچنین به پزشکان در تعیین سطح و نوع ورزش مناسب برای شما کمک می‌کند.


روش انجام تست ورزش (استرس)


این تست را می‌توان در مراکز پزشکی یا مطب پزشک انجام داد. تکنسین مربوطه ۱۰ پَچ مسطح و چسبناک به نام الکترود را روی سینه‌تان قرار می‌دهد. پچ‌ها به یک مانتیور نوار قلب متصل شده‌اند که در طول تست فعالیت الکتریکی قلبتان را پیگیری می‌کند.

از شما خواسته می‌شود که روی یک تردمیل راه رفته یا روی یک دوچرخه ثابت پدال بزنید. به تدریج (حدوداً هر سه دقیقه یکبار) از شما خواسته می‌شود که سریع‌تر و روی سطحی با شیب بیشتر راه بروید (یا پدال بزنید). این حالت مثل راه رفتن سریع به طرف بالای یک تپه است. در طول انجام این حرکات، فعالیت قلبتان با یک دستگاه نوار قلب اندازه‌گیری می‌شود. فشار خونتان هم گرفته می‌شود. این تست تا جایی ادامه می‌یابد که:

  • به ضربان قلب تعیین شده برسید.
  • دچار درد سینه شده یا تغییر نگران کننده‌ای در فشار خونتان رخ دهد.
  • بیش از حد خسته شده یا علائم دیگری مثل پادرد، داشته باشید که باعث شوند نتوانید به فعالیت ادامه بدهید.

همچنین، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از تمرین، یا تا زمانی که ضربان قلبتان به حالت نرمال برگردد علائم حیاتی و نوار قلبتان کنترل خواهد شد. این تست در مجموع حدود ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.


آماده شدن برای تست ورزش (استرس)


کفش‌ها و لباس‌های راحتی بپوشید که بتوانید با آن‌ها ورزش کنید.‌ از پزشکتان بپرسید آیا در روز تست هم باید داروهای همیشگی‌تان را مصرف کنید، زیرا برخی داروها در نتیجه تست تأثیر می‌گذارند. هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید. اگر سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس) یا واردنافیل (لویترا) مصرف می‌کنید یا طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت گذشته مصرف کرده‌اید موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

نباید در طول سه ساعت (یا بیشتر) قبل از تست دخانیات استعمال کنید، چیزی بخورید یا بنوشید که حاوی کافئین یا الکل باشد. در اکثر موارد، از بیماران خواسته می‌شود در طول ۲۴ ساعت قبل از تست از مصرف مواد حاوی کافئین خودداری کنند. این مواد عبارتند از:

  • چای و قهوه
  • انواع نوشابه‌ها، حتی آن‌ها که روی برچسب‌شان نوشته شده بدون کافئین
  • انواع شکلات
  • مسکن‌های دارای کافئین


در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد