Girl in a jacket

درمانگاه قلب در مشهد


شاید همه شما این موضوع را ندانید اما مشکلات و بیماری‌های قلبی و عروقی دلیل اصلی و مهم‌ترین علت مرگ در سراسر جهان است. سازمان بهداشت جهانی در گزارشی نوشته است که حدود 18 میلیون نفر در سال 2016 بر اثر مشکلات قلبی و عروقی در جهان، جان خود را از دست داده‌اند. این یعنی 31 درصد مرگ‌های جهان بر اثر مشکلات قلبی بوده است.

از سوی دیگر باید این نکته بسیار مهم را هم بدانید که بیش از 75 درصد مشکلات قلبی و عروقی در کشورهای با درآمد متوسط و پایین اتفاق افتاده و می‌افتد. این موضوع به مشکلات اقتصادی، اجتماعی و تغذیه این افراد بازمی‌گردد.

اما نکته مهم‌تر از همه این است که طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، می توان از بروز اکثر بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری کرد. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد از جمله حذف مصرف تنباکو، حذف رژیم‌های غذایی ناسالم و پرچرب و کاهش مصرف الکل، افزایش فعالیت‌های فیزیکی و در نهایت، پیگیری و توجه به علائم مشکلات قلبی و رفع مشکلات پیش از بروز خطر جانی.

بنابراین یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از رعایت اصول اولیه سلامتی، توجه به علائم و رفتن به درمانگاه یا کلینیک باسابقه و ویزیت توسط پزشکان متخصص و متبحر است. این دقیقا همان چیزی است که اگر بسیاری از افراد دارای مشکلات قلبی و عروقی رعایت کنند، جانشان حفظ خواهد شد.

پیش از هر چیز بهتر است تا توضیحاتی در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی بیان کنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.


بیماری‌های قلبی و عروقی

یکی از مهم‌ترین دلایل بیماری‌های قلبی و عروقی، سفت شدن سرخرگ‌ها است. این اتفاق زمانی می‌افتد که دیواره داخلی سرخرگ‌ها به خاطر رسوب‌های درون رگ، تنگ می شود. به این ترتیب کم‌کم جریان خون به سمت قلب کاهش می‌یابد و سپس جریان خون به مغز هم کم می‌شود. گاهی هم این پلاک درون رگ کنده می‌شود و باعث تشکیل یک لخته خونی می‌شود که در نهایت باعث بسته شدن سرخرگ خواهد شد. بسته شدن سرخرگ‌ها متاسفانه به سکته قلبی یا مغزی منجر می‌شود.

علاوه بر انسداد سرخرگ‌ها، موضوع دیگری هم وجود دارد که می‌تواند باعث مشکلات قلبی در افراد شود: فشار خون بالا. وقتی فشار داخل سرخرگ‌های شما بیش از حدِ طبیعی باشد، شما دچار هیپرتانسیون یا پر فشاری خون هستید.

موضوع خطرناک اما این است که فشار خون بالا در بسیاری از موارد علائمی ندارد و همین موضوع ممکن است شما را به غلط بیاندازد و گمان کنید که هیچ مشکلی در این زمینه ندارید. بنابراین بهترین راهکار این است که هر 6 ماه یک‌بار یا دست‌کم سالی یک‌بار به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید و چکاپ مرتبط با فشار خون و مشکلات قلبی را انجام دهید تا خطرات احتمالی سکته قلبی یا مشکلات نظیر آن از شما دور بماند.

از سوی دیگر، ما می‌دانیم که چه عواملی می‌تواند باعث افزایش و تشدید فشار خون در افراد شود، اما هنوز هیچ‌کس به طور دقیق نمی‌تواند بگوید که چه عامل یا عواملی باعث هیپرتانسیون یا فشار خون بالا در افراد می‌شود.


برخی علائم هشدار دهنده در مورد حمله قلبی

گرچه که انجام آزمایش و چکاپ دائم می‌تواند تا حد زیادی شما را در مورد وضعیت سلامت قلبتان آگاه کند، اما گاهی نیز مشکلات قلبی و عروقی به ناگاه روی می‌دهد.

بنابراین برای اینکه غافلگیر نشوید و بتوانید به موقع خود را به کلینیک یا بیمارستان برسانید، بهتر است از همین الان با علائم هشدار دهنده حمله قلبی آشنا شوید. در اینجا به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم که اگر شما این علامت‌ها را داشتید، باید سریعا خود را به کلینیک یا مطب دکتر برسانید تا مانع از هرگونه اتفاق ناگوار شوید.

اگر احساس فشار یا سنگینی یا ناراحتی و درد در قفسه سینه کردید که چند دقیقه به طول انجامیده است و قطع می‌شود و دوباره بازمی‌گردد؛ اگر احساس درد یا ناراحتی در هردو بازو، پشت، گردن فک یا معده داشتید، اگر بدون احساس ناراحتی دچار تنگی نفس شدید، اگر عرق سرد بر بدن شما نشست و حالت تهوع دارید، بهتر است هرچه سریع‌تر خود را به مطب پزشک برسانید یا دست‌کم با اورژانس تماس بگیرید.

البته مهم‌ترین نکته در این مواقع این است که به هیچ وجه نگران نباشید، چراکه می‌تواند این دردها ناشی از موضوع دیگری باشد اما پیشگیری از یک خطر احتمالی، نکته بسیار مهمی است. حتی اگر همه این علائم مربوط به قلب و مشکلات قلبی باشد هم اگر به موقع خود را به بیمارستان برسانید، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.


چه کسانی باید بیشتر مراقب باشند؟

همه افراد باید مراقب سلامتی خود باشند اما برخی از افراد بیش از دیگران باید سلامتی خود را زیر نظر داشته باشند. افرادی که دارای سن بالا هستند، مردها بیش از زنان باید مراقب سلامتی‌شان باشند، کسانی که دارای سابقه خانوادگی در زمینه بیماری‌های قلبی هستند، افرادی که فشار خون و چربی و کلسترول بالا دارند، افراد سیگاری، افراد چاق و کم‌تحرک، و افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید بیش از دیگران مراقب سلامت قلب خود باشند.

گرچه سایر افراد به ظاهر سالم هم نمی‌توانند این اطمینان را حاصل کنند که دچار مشکلات قلبی و عروقی نخواهند شد، اما رعایت یک‌سری مسائل مثل چکاپ قلبی، عدم مصرف دخانیات، داشتن رژیم غذایی سالم و کم‌چرب و داشتن فعالیت‌های ورزشی می تواند تا حد زیادی خیال شما را از بابت مشکلات قلبی راحت کند.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند.

کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

ما در کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد