Girl in a jacket

درمانگاه مشاوره فوق تخصصی ریه در مشهد


شاید باور کردن این موضوع برای شما دشوار باشد اما بهتر است بدانید که حدود 65 میلیون نفر در سراسر جهان دچار مشکلات ریوی هستند و سالانه حدود 3 میلیون نفر به دلیل بیماری‌های ریوی جان خود را از دست می‌دهند. همین مسئله باعث شده تا مرگ بر اثر مشکلات ریوی به سومین عامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان تبدیل شود.

همچنین مطالعه کنید: سکته قلبی چیست؟

با این حال، بسیاری از مردم این موضوع را جدی نمی‌گیرند. با اینکه می‌توان با مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره‌های فوق تخصصی ریه مانع از بروز بسیاری از بیماری‌های ریوی شد یا دست‌کم جلوی پیشرفت آنها را گرفت، اما بی‌توجهی به این مسئله و خصوصا عدم تمایل بسیاری از مردم به مشاوره‌های فوق تخصصی، کار را به جایی رسانده که سالانه 3 میلیون نفر جانشان را تنها به این دلیل از دست می‌دهند.

بسیاری از این افراد می‌توانستند زنده بمانند، اگر به موقع سراغ پزشک و مشاوره‌های مربوطه رفته بودند. مادامی که سراغ پزشک نرفتید، از بسیاری از مشکلات عروقی ریوی اطلاعی ندارید. در حالی که می‌توان حتی در صورت وجود بیماری‌ها و مشکلات ریوی، آنها را با ورزش، رژیم غذایی، دارو و توصیه‌های پزشکی متخصصان و مشاوران برطرف کرد.

همچنین مطالعه کنید: علائم سکته قلبی چیست؟


مشکلات و بیماری‌های ریوی

عروق و رگ‌های ریوی، دقیقا مانند رگ‌های سایر اندام‌های بدن وظیفه گردش خون و رساندن مواد غذایی و اکسیژن را برعهده دارند. این رگ‌ها خون دارای اکسیژن را از ریه به قلب منتقل می‌کنند و خونی که در سراسر بدن چرخیده و اکسیژن آن تمام شده را از قلب گرفته و به ریه‌ها می‌رسانند. حالا تصور کنید که با گرفتگی این رگ‌ها و شریان‌ها چه اتفاقی برای اندام‌های بدن خواهد افتاد.

هر شرایطی که باعث شود تا مسیر عروق خونی از قلب به ریه و از ریه به قلب مختل شود، بیماری عروق ریوی است. یکی از مهم‌ترین علائم بیماری‌های عروق ریوی، تنگی نفس است. در اینجا به برخی از بیماری‌های عروق ریوی اشاره می‌کنیم.

یکی از بیماری‌های عروق ریوی، فشار خون شریانی ریوی است. در این بیماری، همانطور که از نامش پیداست، فشار خون در عروق ریوی افزایش می‌یابد. دلیل این مسئله می‌تواند ناشی از بیماری‌های ریه، بیماری‌های خود ایمنی یا نارسایی قلبی باشد. علائم این بیماری نیز تنگی نفس و درد قفسه سینه است. بهترین آزمایش برای تشخیص فشار خون شریانی ریوی، آزمایش کاتتریزاسیون قلب راست است. در این آزمایش، پزشک با وارد کردن یک سنسور فشار از طریق سوزن به داخل رگ، آن را به قلب و سپس شریان ریوی می‌رساند.

همچنین مطالعه کنید: علت درد قفسه سینه چیست؟

بیماری دیگر، فشار خون وریدی ریوی است. در این بیماری نیز فشار خون در رگ‌های ریوی افزایش پیدا می‌کند. معمولا این اتفاق به دلیل نارسایی قلبی صورت می‌گیرد.

بیماری دیگر، آمبولی ریوی است. هرگونه لخته خونی در رگ‌های بدن اگر به سمت قلب رفته و از آنجا همراه خون به ریه‌ها پمپاژ شود، منجر به آمبولی ریوی می‌شود. علائم آمبولی ریوی، تنگی نفس، درد قفسه سینه و ضربان تند قلب است.

وقتی یک فرد بیمار به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک متخصص با بررسی علائم و انجام آزمایش‌های مرتبطی بیماری فرد را تشخیص می‌دهد. پزشک بنابر صلاحدید و تشخیص خود ممکن است هر آزمایشی را از جمله سی‌تی‌اسکن، اسکن پرفیوژن، اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی ضربان قلب تجویز کند تا از این طریق به بیماری ریوی فرد پی ببرد.

همچنین مطالعه کنید: درد قفسه سینه در هنگام خواب


مشاوره فوق تخصصی ریه

گرچه مراجعه به پزشک در هر زمانی بهتر از عدم مراجعه است، اما باید بدانید که بهترین کار برای پیشگیری از بیماری‌های ریوی، گرفتن مشاوره‌های فوق تخصصی ریه از مشاوران کارآزموده است. بسیاری از بیماران عروق ریوی می‌توانند با مراجعه به پزشک و گرفتن مشاوره‌های تخصصی و فوق تخصصی، جلوی پیشرفت بیماری خود را بگیرند و حتی در جهت بازگشت سلامت ریه، اقدام کنند.

همچنین مطالعه کنید: درد قفسه سینه ناشی از معده

یک مشاور فوق تخصصی ریه قطعا برای بیماری‌های ریوی بیماران، توصیه‌هایی خواهد داشت که وضعیت بیماری فرد بیمار را بهبود خواهد بخشید. این نکته یک بار گفته شد اما برای تاکید بیشتر باز هم آن را یادآوری می‌کنیم: پیش از آنکه دچار بیماری‌های حاد عروق ریوی شوید، بهتر است به پزشک و مشاور مراجعه کنید تا در صورت وجود مشکل یا مشکلاتی، راهکاری برای رفع این مشکلات به شما ارائه دهند. درمان بیماری‌های عروقی ریه در شرایطی که بیماری در مراحل اولیه است، اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیار بهتر از آن است که بیمار با حاد شدن بیماری و شرایطش در پی رفع مشکل و حل مسئله به وجود آمده باشد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند.

کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

ما در کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد