Girl in a jacket

درمانگاه مشاوره فوق تخصصی گوارش در مشهد


یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مردم جهان، بیماری‌های دستگاه گوارشی است. این بیماری در میان مردم کشور ما هم شیوع زیادی دارد. رژیم‌های غذایی ناسالم و ضعیف، آلرژی‌های غذایی، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، التهاب و بیماری های ایمنی بدن، علل ساختاری، دلایل ژنتیکی، عوارض جانبی داروها و موارد دیگر، همگی در ایجاد مشکلات گوارشی نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند. گرچه بعضی از اختلالات و مشکلات گوارشی ممکن است بیش از یک دلیل داشته باشد. برخی از این اختلال‌ها و مشکلات، جدی نیستند و پس از چند روز برطرف می‌شوند اما برخی دیگر، جدی و آسیب‌زننده هستند که در صورت عدم رسیدگی و ممانعت از پیشرفت آنها، می‌توانند خطرناک شوند و به سلامت فرد آسیب وارد کنند.
در ابتدا به برخی از شایع‌ترین دلایل و علل مشکلات و بیماری‌های گوارشی می‌پردازیم و توضیح مختصری در مورد آنها ارائه می‌کنیم تا بیشتر با این مشکلات آشنا شوید.
یکی از دلایل شایع مشکلات گوارشی و درد معده، آلرژی غذایی است. برخی افراد نسبت به برخی غذاها آلرژی یا حساسیت دارند. به این معنا که خوردن این غذاها توسط آنها باعث بروز واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌زا می‌شود. این واکنش‌ها می‌تواند شامل التهاب دهان و لب‌ها و گلو و حتی تهوع و استفراغ شود. بسته به میزان حساسیت و نوع غذا، شدت واکنس‌ها می‌تواند متفاوت باشد.
علت دیگر که می‌تواند باعث بروز مشکلات گوارشی در افراد شود، رژیم‌های غذایی ناسالم و ضعیف است. غذاهای پرچرب، سرخ کردنی، فست‌فودها، سرشار از قند و با فیبر کم، همگی باعث آسیب دیدن معده می‌شوند. همچنین عدم مصرف کافی آب نیز می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر یبوست شود که این موضوع نیز باعث تشدید مشکلات گوارشی دیگر خواهد شد.
دلیل دیگری که می‌توان برای مشکلات گوارشی برشمرد، عفونت‌های باکتریایی و ویروسی است. باکتری‌ها و ویروس‌ها زا طریق تماس با سطوح آلوده یا غذاها و آب آلوده وارد بدن و سیستم گوارشی ما می‌شوند. به عنوان مثال آنفلوآنزای معده عفونتی است که از طریق باکتری‌ها و ویروس‌ها در بدن فرد ایجاد می‌شود. واضح‌ترین و شایع‌ترین علامت آلودگی باکتریایی و ویروسی می‌تواند اسهال باشد.
التهاب و بیماری‌های ایمنی بدن نیز یکی دیگر از دلایل بیماری‌های گوارشی به شمار می‌آید. اختلالات خودایمنی بدن به این معناست که بدن، اندام‌های خود را به عنوان یک موجود مهاجم و دشمن درنظر می‌گیرد و به آنها حمله می‌کند. این حمله می‌تواند به معده، روده و سیستم گوارشی فرد باشد. به عنوان مثال می‌توان از لوپوس اریماتوز سیستمیک و آرتریت روماتوئید به عنوان برخی از این بیماری‌های خود ایمنی اشاره کرد.
گاهی نیز علت‌های ساختاری باعث مشکلات گوارشی در افراد می‌شود. به عنوان مثال یک ناهنجاری ساختاری مثل کیسه‌هایی که در روده شخص مبتلا به دیورتیکولوز ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث بروز مشکلات گوارشی در فرد بشود.
موضوع ژنتیک هم یکی دیگر از دلایل مشکلات گوارشی است. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از بیماری‌ها مانند سرطان روده بزرگ، بیماری کرون، سرطان لوزالمعده و مواردی از این دست جنبه ژنتیکی و ارثی دارند.
لایف استایل یا شیوه زندگی نیز می‌تواند بر روی سیستم گوارشی او تاثیر بسزایی داشته باشد. مصرف الکل، کشیدن سیگار، استرس و اضطراب، عدم تحرک و ورزش، همگی تاثیرات بسیار بدی را بر روی سیستم گوارش و عملکرد آن می‌گذارند. بمابراین با انتخواب سبک زندگی سالم می‌توان بخش زیادی از این مشکلات را حل کرد.
از سوی دیگر، برخی از داروها می‌توانند باعث تضعیف عملکرد دستگاه گوارش و ایجاد مشکلات و بیماری‌های گوارشی شوند. بسیاری از داروها از جمله برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و برخی از داروهای دیابت اثرات منفی بر روی دستگاه گوارش می‌گذارند. در این حالت، فرد ممکن است اسهال، زخم معده، یبوست، تهوع و مواردی از این دست را تجربه کند.
مورد دیگری که می‌تواند بر روی سیستم گوارشی تاثیر بگذارد، سرطان معده و روده است. این سرطان‌ها شامل شامل سرطان گلو، کیسه صفرا، کبد، لوزالمعده، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد است.
علاوه بر مواردی که ذکر شد، بسیاری از موارد دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش را مختل کند. مواردی مثل بارداری، استرس، خوردن مقادیر زیادی لبنیات، مقاومت در برابر اصرار به دفع مدفوع، تغییرات آب و هوا یا سایر تغییرات روزمره، استفاده بیش از حد از ملین‌ها، مصرف برخی داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی، قرص آهن و داروهای ضد درد قوی و مواردی از این دست.

همچنین مطالعه کنید درد قفسه سینه ناشی از معده


متخصص گوارش

با توجه به موارد و مشکلاتی که در بالا گفته شد، اهمیت گوارش بیش از پیش روشن می‌شود. با مختل شدن دستگاه گوارشی بدن، مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی نمی‌توانند به راحتی جذب بدن شوند و این موضوع باعث ایجاد مشکلات زیادی در ترشح هورمون‌ها، عملکرد اندام‌ها و سایر سیستم‌های بدن مثل سیستم گردش خون و مواردی از این دست می‌شود. یک متخصص گوارش می‌تواند با بررسی و ارزیابی سیستم گوارشی شما، شما را از وجود هرگونه مشکل یا اختلال در عملکرد دستگاه گوارشی آگاه کند و سپس توصیه‌ها و مشاوره‌های فوق تخصصی به منظور رفع این مشکلات به شما ارائه کند.


مشاوره فوق تخصصی تغذیه

اگر شما دارای مشکل یا اختلالی هستید بهتر است ابتدا ریشه آن را در تغذیه جست‌وجو کنید. تغذیه ناسالم باعث بسیاری از بیمرای‌های جسمی و روحی و روانی ماست. از طرف دیگر، تغذیه صحیح و کمک گرفتن از متخصصان و مشاوره‌های تخصصی و فوق تخصصی نه تنها می‌تواند مانع از پیشرفت بیماری‌های جسمی و روانی شود بلکه می‌تواند شرایط جسم و روان شما را به شرایط ایده‌آل برساند.

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن پزشکان، متخصصان و مشاوران زبردست، مشاوره‌های لازم و فوق تخصصی را به بیماران می‌دهد و به وضعیت آنها به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد