Girl in a jacket

درمانگاه مشاوره فوق تخصصی غدد در مشهد


سیستم بدن ما دارای تعداد زیادی از غدد است که به غدد درون‌ریز معروف هستند. به این معنا که آنها هورمون‌هایی را تولید و در خون، آزاد می‌کنند که عملکرد بسیاری از سیستم‌های بدن ما را کنترل می‌کند. غدد درون‌ریز توانایی‌های منحصربفرد و حیاتی‌ای دارند؛ از کنترل چگونگی ضربان قلب گرفته تا رشد بافت‌ها و استخوان‌ها و فعالیت‌های جنسی. با اختلال در عملکرد این غدد، بیماری‌های مختلفی نظیر دیابت، تیروئید، اختلالات رشدی، اختلالات عملکرد جنسی و مواردی از این دست برای فرد رخ می‌دهد و او را دچار مشکلات و بیماری‌هایی می‌کند.


غدد درون‌ریز کدام‌ها هستند؟

می‌توان غدد درون‌ریز درون بدن را به صورت فهرست زیر بیان کرد:

غدد آدرنال که در بالای کلیه‌ها قرار دارند و از آنها با نام غدد فوق کلیوی نیز یاد می‌شود. این غده‌ها وظیفه تولید و ترشح هورمون کورتیزول را بر عهده دارند. این هورمون، هورمون استرس است که بدن در مواقع اضطراری و در پاسخ به استرس، ترشح می‌کند. ترشح بیش از اندازه این هورمون باعث بروز حالت‌های استرسی نظیر افزایش ضربان قلب، تند شدن تنفس، عرق کردن و ایجاد مشکلات خواب می‌شود.

غده دیگر، هیپوتالاموس است. این غده بخشی پایین‌تر از مغز میانی است که در زیر تالاموس و درست در قسمت بالای ساقه مغز واقع شده است. یکی از مهم‌ترین وظایف هیپوتالاموس، برقراری ارتباط بین دستگاه عصبی و سیستم غدد درون ریز است. از سوی دیگر، تنظیم ضربان قلب و فشار خون، تنظیم دمای بدن، برقراری تعادل بین مایعات بدن، تنظیم اشتها و وزن بدن، تنظیم ترشحات غدد معده و روده و تنظیم ساعت درونی بدن بر عهده غده هیپوتالاموس است.

غدد دیگر، تخمدان‌ها هستند. اندام‌های تولید مثل زنان که تخمک آزاد و هورمون‌های جنسی تولید می‌کند. بیضه‌ها نیز غدد تناسلی مردان است که تولید اسپرم و هورمون‌های جنسی می‌کند.

غده تیروئید، غده پروانه‌ای در جلوی گردن است که متابولیسم بدن را کنترل می‌کند. کوچکترین کم‌کاری این غده می‌تواند تعادل میان هورمون‌های آن را برهم بزند و باعث ایجاد مشکلاتی شود.

غده هیپوفیز که بر غده‌های دیگر خصوصا بر روی تیروئید اثر می‌گذارد؛ همچنین هرگونه مشکل در عملکرد غده هیپوفیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رشد استخوان‌ها، چرخه قاعدگی در زنان و خروج شیر مادر شود.

غدد پاراتیروئید، مجموعه‌ای از چهار غده است که نقش مهمی در رشد استخوان‌ها دارند.

غده پانکراس آزاد شدن هورمون‌های انسولین و گلوکاگون را کنترل می‌کند.

و در نهایت، غده پینه‌آل، غده‌ای در نزدیکی مرکز مغز است که احتمالا با الگوهای خواب در ارتباط است.


اختلال در غدد

اختلال در عملکرد غدد درون‌ریز بدن انسان می‌تواند به دو بخش تقسیم شود؛ یکی اینکه این غدد بیش از اندازه هورمون ترشح کنند یا آنکه نتوانند به اندازه کافی و نیاز بدن، هورمون ترشح کنند که در هردو صورت هتعادل هورمونی در بدن انسان بهم ریخته و فرد با مشکلاتی مواجه می‌شود. مشکل دومی که ممکن است برای غدد ایجاد شود، ایجاد و توسعه ضایعاتی مانند گره‌ها و تومورها در سیستم غدد است که این معضل نیز می‌تواند ترشح هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

دلیل این مشکلات می‌تواند موضوعات مختلفی باشد. از جمله مشکل در سیستم بازخورد غدد درون‌ریز. این سیستم در حقیقت مانند آژیر خطری است که با افزایش یا کاهش یک هورمون در خون، به غدد هشدار می‌دهد تا ترشح خود را به اندازه تعادل برسانند؛ اگر ترشح یک هورمون زیاد است، آن را کم کنند و اگر هورمونی را زیاد ترشح کرده‌اند، فعالیت خود را کاهش دهند. حالا اگر مشکلی در سیستم بازخورد غدد ایجاد شود، بدن نمی‌تواند هیچ هشداری به غدد بدهد تا ترشح خود را متعادل کندد. دلایل دیگر اختلال در غدد می‌تواند بیماری، عدم توانایی یک غده در تحریک غده دیگر برای ترشح هورمون، اختلال ژنتیکی، عفونت، آسیب به غدد، یا وجود تومور باشد. البته باید این نکته را نیز یادآوری کنیم که اکثر این تومورها، غیر سرطانی هستند و تنها مشکلی که ایجاد می‌کنند، اختلال در ترشح غدد است.


مشاوره فوق تخصصی غدد

اگر شما دارای مشکل یا اختلالی در غدد خود باشید، پزشک شما را به متخصص غدد ارجاع می‌دهد. اختلال در هر یک از غدد می‌تواند علائم و نشانه‌های متفاوتی داشته باشد. متخصص غدد پس از معاینه و تجویز آزمایش‌هایی برای شما، غده یا غدد دارای اختلال و دلیل عملکرد نامناسب آن را پیدا می‌کند و پس از ارائه مشاوره مراحل درمان آغاز می‌شود. آزمایش‌هایی که پزشک ممکن است برای شما تجویز کند، آزمایش ادرار و آزمایش خون یا حتی در صورت لزوم و احتمال وجود تومور، تصویربرداری نیز باشد.

نکته مهم برای شما این است که می‌توانید و بهتر است در مورد بیماری خود از مشاوره فوق تخصصی غدد استفاده کنید تا پزشک متخصص بهترین راهکار درمانی را در اختیار شما قرار دهد. بسیاری از مردم ممکن است موضوع مشاوره را دستکم بگیرند اما باید بدانید که مشاوره به شما کمک می‌کند تا بیماری یا اختلال غدد درون‌ریز بدن خود را به خوبی بشناسید و برای انتخاب روش درمانی، اطلاعات کافی داشته باشید. اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن پزشکان، متخصصان و مشاوران زبردست، مشاوره‌های لازم و فوق تخصصی را به بیماران می‌دهد و به وضعیت آنها به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد