Girl in a jacket

اکو مری در مشهد


یکی از راه‌های اکو قلب، اکو قلب از طریق مری (اکوی مری) است. اکوی مری زمانی از سوی پزشک تجویز می‌شود که او می‌خواهد با دقت بیشتری درون قلب را ببیند و شرایط قلبی از جمله وجود لخته‌های خونی را بررسی کند.
مری، لوله‌ای است که دهان را به معده متصل می‌کند. در اکو قلب از طریق مری، یک دستگاه مبدل در مری قرار داده می‌شود.این دستگاه، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای بررسی ساختار قلب استفاده می‌کند. اینکه چرا در این روش، این دستگاه مبدل در مری قرار می‌گیرد به این دلیل است که مری بسیار به قلب نزدیک است و با کمک این دستگاه، پزشک می‌تواند تصاویر واضح و دقیقی را از قلب مشاهده کند. همچنین می‌توان گفت که بسیاری از بیماری‌های قلبی مثل اختلالات دریچه میترال، لخته شدن خون یا توده‌های درون قلب، پارگی پوشش آئورت و ساختارها و عملکردهای دریچه‌های مصنعی قلب، با این روش بهتر قابل تشخیص و ارزیابی هستند.
دستگاه اکو قلب از طریق مری با استفاده از امواج صوتی تصاویری را از حفرات و عضلات قلبی، دریچه ها و لایه خارجی قلب (پریکارد) و همینطور عروق خونی که به قلب شما متصل میشوند به دست می‌آورد. همچنین با این روش می‌توان برای تشخیص بیماری‌های مادرزادی قلب، تشخیص نارسایی‌ها و بیماری‌های دریچه قلب و همچنین آزمایش‌های تشخیصی قبل از عمل جراحی قلب استفاده کرد.
البته استفاده از این دستگاه محدودیت‌هایی هم دارد. به عنوان مثال، اگر شخص بیمار دارای اضافه وزن باشد یا حتی دچار مشکلات ریوی باشد، ممکن است که تصاویری که از طریق دستگاه از قلب گرفته می‌شود، مخدوش شود.
پس از انجام این آزمایش ممکن است تا دو سه روز در گلوی خود احساس ناراحتی خفیفی داشته باشد که البته چیز مهمی نیست و به زودی برطرف می‌شود.


چرا باید از تست اکو از طریق مری انجام داد؟

همانطور که گفته شد، برخی از بیماری‌های قلبی ممکن است خود را در نوار قلب یا تست‌های دیگر مثل تست ورزش نشان ندهند؛ بنابراین پزشک شما بنا بر تشخیص خود، ممکن است تصمیم بگیرد که تصویری واضح و دقیق از قلب شما داشته باشد تا بتواند لخته‌های خونی یا مشکلات احتمالی دیگر را به وضوح ببیند. از آنجایی که مری نزدیک قلب است، این دستگاه می‌تواند تصاویر دو بعدی و سه بعدی دقیقی را از قلب شما برای پزشک ایجاد کند.
پزشک با این تصاویر می‌تواند مشکلات ساختاری و عملکردی قلب شما را به خوبی پیدا و برای رفع آن اقدام کند. تست اکو قلب از طریق مری، نسبت به اکو قلبی استاندارد، تصاویر واضح‌تری را از حفرات فوقانی قلب شما و دریچه‌های بین حفرات فوقانی و تحتانی قلب به دست می‌دهد.
به طور کلی پزشک با استفاده از تست اکو قلب از طریق مری می‌تواند به اطلاعاتی نظیر اندازه قلب و مقدار ضخامت دیواره آن، چگونگی پمپاژ خون توسط قلب شما، اینکه آیا بافت غیرطبیعی در اطراف دریچه های قلبی شما وجود دارد که می‌تواند بیانگر عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی یا سرطان باشد یا اینکه آیا خون از دریچه‌های قلبی شما پس زده می‌شود که به معنای نارسایی قلبی شماست، یا این که آیا دریچه‌های قلبی شما تنگ یا مسدود باشند، دست پیدا کند. همچنین در صورت وجود لخته خون در حفره قلبی شما، خصوصا حفرات بالایی، پزشک می‌تواند از این طریق به وجود آنها پی ببرد.
همچنین بیماری‌هایی وجود دارد که پزشک برای بررسی و ارزیابی علائم و نشانه‌های آنها ممکن است تست اکو قلب از طریق مری را برای شما تجویز کند. بیماری‌هایی نظیر آترواسکلروز یا انسداد تدریجی عروق توسط چربی‌ها یا سایر مواد موجود در خون، کاردیومیوپاتی یا بزرگ شدن اندازه قلب به دلیل ضخیم شدن یا تضعیف عضلات قلبی، بیماری قلبی مادرزادی مثل نقص جدار میان بطن‌های قلب، نارسایی قلبی که در آن، عضلات قلب قدرت کافی برای پمپاژ خون را ندارند، آئوریسم یا ضعف و برآمدگی رگ آئورت، بیماری‌های دریچه قلب، تومور قلبی، پریکاردیت یا عفونت و التهاب کیسه قلب و مواردی از این دست همگی در اکو قلب از طریق مری خود را نمایان می‌کنند. این موضوع ضرورت انجام اکو قلب از طریق مری را به خوبی نشان می‌دهد.
همچنین یک مورد مهم دیگر که در آن، اکو قلب از طریق مری می‌تواند بسیار ضروری باشد، پیش از جراحی قلب است. ممکن است پزشک بخواهد پیش از جراحی قلب بیمار، مطمئن شود که رگ آئورت یا سایر عروق کرونر، هیچ‌گونه گرفتگی ندارند تا مبادا در حین عمل جراحی، بیمار دچار حمله قلبی شود.


نکاتی که باید پیش از اکو قلب از طریق مری رعایت کنید

برای انجام این تست فرد باید ناشتا باشد. پیش از انجام تست، پزشک سوالاتی را از بیمار می‌پرسد که بیمار باید به دقت و با صداقت به آنها پاسخ دهد. اگر هرگونه دارویی مصرف می‌کنید اعم از داروهای شیمیایی یا گیاهی، یا نسبت به داروهای بیهوشی موضعی حساسیت دارید، حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
همچنین اگر دارای بیماری خاصی هستید، حتما به پزشک خود بگویید. ممکن است پزشک پیش از انجام این تست بخواهد به شما داروی آرام‌بخش تزریق کند، بنابراین در صورت مصرف الکل یا هر دارویی، حتما موضوع را به پزشک خود گزارش دهید تا مبادا تداخل دارویی برای شما پیش بیاید. بهتر است بدانید که کل این فرایند نهایتا نیم ساعت طول خواهد کشید.
اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن دستگاه‌های پیشرفته اکو، به وضعیت بیماران به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد