Girl in a jacket

اکوی قلب جنین در مشهد


اکوی قلب که مختصر اکوکاردیوگرافی است، به معنای بررسی وضعیت قلب، دریچه‌ها، ماهیچه‌ها و عضله‌ها و محفظه‌های قلبی است. اکوی قلب در حقیقت یکی از روش‌های سونوگرافی کاملا بی‌خطر و غیرتهاجمی است که به بررسی ساختارهای قلبی اعم از وضعیت درچه‌های قلب و قدرت انقباضی قلب می‌پردازد.

یکی از انواع اکو، اکوی قلب جنین است. این اکو به منظور کاهش خطر بروز مشکلات قلبی نوزاد در حین تولد صورت می‌گیرد. از این طریق می‌توان در صورت بروز بسیاری از مشکلات قلبی برای کودک، برای مقابله با آن به سرعت اقدام کرد. در این نوع اکو، هم قلب مادر که وظیفه خونرسانی به جنین را دارد و هم اکوی قلب جنین مورد بررسی قرار می‌گیرند.

متاسفانه باید بدانید که یک درصد از نوزادان در سراسر جهان با مشکل قلبی مادرزادی متولد می‌شوند. موضوعی که می‌تواند بعدها برای کودکان باعث ایجاد مشکل شود یا حتی به قیمت جان او تمام شود. بنابراین بهتر است که هرگونه مشکلی را پیش از آنکه به مرحله شدیدی برسد، درمان کرد.


اکوی قلب جنین چگونه و چه زمانی انجام می‌شود؟

اکوی قلب جنین در حقیقت یک آزمایش سونوگرافی ساده  غیرتهاجمی است تا شرایط سلامتی قلب جنینی که هنوز به دنیا نیامده را مورد بررسی قرار بدهند. زمان انجام این آزمایش هم معمولا بین هفته هجدهم تا بیست‌وچهارم است. گاهی نیز پزشک بنابر صلاحدید خود این آزمایش را به هفته‌های بعد و ماه‌های نزدیک به زایمان موکول می‌کند.

آزمایش اکوی قلب جنین دقیقا شبیه سایر آزمایش‌های اکو است که در آن از امواج فراصوتی برای ایجاد تصویر قلب جنین استفاده می‌شود. در این آزمایش وجود مشکلات قلبی و آریتمی قلب (مشکل ضربان قلب) مشخص می‌شود و به طور کلی، این آزمایش می‌تواند کارکرد کلی قلب جنین را نشان دهد.


اهمیت اکوی قلب جنین در چیست؟

آزمایش اکوی قلب جنین، یکی از آزمایش‌های مهم و ضروری است که برای اطمینان از سلامت نوزاد باید انجام شود.

اکوی قلب جنین اولین بار در سال ١٩٩٥ به دنیا معرفی شد اما امروزه به‌صورت کاملا پیشرفته و با دقت تشخیصی بالای ٨٠ درصد قادر به شناسایی اغلب موارد ناهنجاری‌های قلبی جنین به‌خصوص انواع پیچیده آن است. همان‌طور که در بالا گفته شد، مهم‌ترین دلیل برای انجام این آزمایش، یافتن مشکلات احتمالی قلبی و اطمینان از کارکرد صحیح قلب جنین است. با انجام این آزمایش، در صورت وجود هرگونه مشکلی، پزشک به خوبی متوجه می‌شود که این مشکل چیست و در این صورت می‌تواند توصیه‌ها و تجویزهایی را برای برطرف کردن مشکل یا مدیریت آن به منظور حفظ سلامت جنین به شما ارائه دهد.

گرچه این آزمایش بسیار ضروری است، اما ممکن است برخی نخواهند آن را در زمان بارداری انجام دهند. بهتر است بدانید که مواردی وجود دارد که انجام این آزمایش را ضروری و حیاتی می‌کند. اول اینکه اگر شما یا همسرتان دارای بیماری قلبی مادرزادی باشید، حتما باید این آزمایش صورت بگیرد. اگر در خانواده شما یا همسرتان مشکلات و بیماری‌های قلبی یا فشار خون وجود دارد نیز آزمایش اکوی قلب جنین باید انجام شود. مورد دیگری که انجام اکوی قلب جنین را ضروری می‌کند، زمانی است که مشخص شود جنین، دچار مشکل قلبی یا آریتمی است. همچنین اگر مادر در زمان بارداری از الکل و مواد مخدر یا داروهای خاصی استفاده می‌کند که ممکن است باعث ایجاد مشکلات قلبی برای جنین شود، تست اکوی قلب جنین باید انجام شود. البته موارد دیگری نیز وجود دارد که انجام این آزمایش را برای مادر و جنین، ضروری می‌کند.


پیش از اکوی قلب جنین چه مواردی را باید انجام داد

برخلاف سایر آزمایش‌های سونوگرافی که قبل از زایمان انجام می‌شود، اکوی قلب جنین نیازی به آمادگی خاصی مثل پر بودن مثانه ندارد. این آزمایش می‌تواند از 30 دقیقه تا 120 دقیقه به طول انجامد و بهتر است برای انجام آن، با یکی از دوستان یا همسر یا اعضای خانواده به پزشک مراجعه کنید.

فرایند آزمایش کاملا شبیه سونوگرافی زمان بارداری است و هیچ‌گونه درد و ناراحتی برای شما یا جنین ایجاد نخواهد کرد. شما روی یک تخت دراز می‌کشید و یک ژل مخصوص روی شکم شما مالیده می‌شود تا امواج راحت‌تر و بهتر منتقل شوند. سپس ترانسفورماتور یا ابزار دستی سونوگرافی بر روی شکم شما جابجا می‌شود تا تصاویر قلب جنین بر روی مانیتور کامپیوتر پزشک نقش ببندد. این تصاویر، شکل کلی و ساختار قلب کودک شما را نشان خواهد داد.

گاهی نیز اکوی قلب جنین به صورت ترانس واژینال صورت می‌گیرد. این آزمایش اما در مراحل اولیه بارداری انجام می‌شود و طی آن، یک دستگاه کوچک از طریق واژن وارد بدن شما می‌شود تا تصاویر قلب جنین را ثبت کند. مزیت این روش نسبت به روش پیشین که از روی شکم انجام می‌شود این است که تصاویری که از قلب جنین ایجاد می‌شود، بسیار واضح‌تر خواهد بود.

تنها مشکل و محدودیت آزمایش اکوی قلب جنین این است که نمی‌تواند همه مشکلات قلبی احتمالی جنین را شناسایی کند. به عنوان مثال، این آزمایش قابلیت آن را ندارد که مشکلات ضعیف در دریچه‌های قلب یا وجود سوراخ در قلب را نشان دهد.

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن دستگاه‌های پیشرفته اکو، به وضعیت بیماران به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد