Girl in a jacket

هولتر فشارخون


هولتر فشارخون چیست؟


نظارت و پایش فشار خون که با عنوان آزمایش هولتر فشار خون شناخته می شود، شیوه تشخیصی نسبتاً جدید برای ارزیابی فشار خون بیماران به صورت ممتد است.
تعیین نوع فشار خون بالا در بیمار، می تواند گزینه های بهتری برای درمان را پیش روی متخصصین قلب و عروق قرار دهد.
هولتر فشار خون به پزشک این امکان را میدهد تا به جای آنکه تنها وقتی در مطب حضور دارید، در طول زندگی روزمره و معمول فشار خون شما را ارزیابی کند.
و در تصمیم گیری  در مورد اینکه آیا بیماری واقعا دارای فشار خون بالا است، بسیار مفید است.
هولتر فشار خون آزمایشی غیر تهاجمی و سرپایی است که جهت ثبت تغییرات فشار خون بیمار در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود.


هولتر فشار خون چگونه کار می¬کند؟

کنترل فشار خون سرپایی با دستگاه خاصی انجام می شود که متشکل از یک فشار سنج است که روی بازوی شما قرار می گیرد و به یک دستگاه ضبط کوچک که روی کمربند خود می بندید متصل است. شما دستگاه هولتر را به مدت یک یا دو روز به خود وصل می کنید که فشار خون شما را به طور دوره ای (معمولاً در فواصل ۱۵ دقیقه ای یا ۳۰ دقیقه ای) و در طول فعالیت های روزمره و هنگام خواب ثبت می کند.

بنابراین هولتر فشار خون سابقه کاملی از فشار خون شما برای یک دوره یک یا دو روزه در اختیار پزشک متخصص قلب و عروق قرار می دهد.

اطلاعاتی که هولتر فشار خون ارائه می دهد با اطلاعاتی که پزشک با فشار خون شما در مطب به دست می آورد دو تفاوت اساسی دارد.
تفاوت در این نکته است که، بیمار حین مراجعه به مطب پزشک یک الی دو مرتبه میتواند فشار خون را اندازه گیری کند در صورتی که با استفاده از روش پایش فشار خون به وسیله دستگاه هولتر فشار، هر ساعت دو مرتبه فشار خون بیمار اندازه گیری و ضبط می شود و همچنین فشار خونی که در مطب اندازه گیری می شود در حالت استراحت بیمار است. در حالی که آزمایش هولتر، فشار خون شما را در طیف وسیعی از موقعیت ها و فعالیت ها از دویدن تا خواب گزارش می کند.  طبیعی است که فشار خون فرد در طی بسیاری از فعالیت هایی که معمولاً در یک روز انجام می دهد، دچار نوسانات زیادی شود. بنابراین، بر خلاف فشار خون شما در مطب پزشک، دستگاه هولتر فقط یک مقدار را برای فشار خون سیستولیک و دیاستولیک گزارش نمی کند که ظاهراً نشان دهنده “فشار خون” رسمی شما است. درعوض، طیف وسیعی از مقادیر متغیر را در طول یک روز یا بیشتر گزارش می کند.در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد