Girl in a jacket

درمانگاه بارداری و قلب در مشهد


مراقبت از سلامتی قلب، خصوصا در دوران بارداری موضوع بسیار مهمی است. بسیاری از افراد این موضوع را نمی‌دانند که در زمان بارداری، توجه قلب بسیار حساس‌تر خواهد شد و عدم توجه بع این موضوع می‌تواند بر سلامت مادر و جنین تاثیر مهمی داشته باشد.

از سوی دیگر، سلامت قلب یک زن، پیش از بارداری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین جهت است که پزشکان قلب در سراسر جهان به زنانی که قصد بارداری دارند، توصیه می‌کنند که از سلامت قلب خود مطمئن شوند.

خصوصا زنانی که دچار چاقی، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا هستند، این موضوع می‌تواند برای آنها و فرزندشان خطرآفرین باشد. تا حدی که ممکن است این موضوع باعث سقط جنین در دوران بارداری شود. اما این تنها موضوع خطآفرین نیست. مادرانی که سیگاری هستند، دیابت دارند و از فشار خون بالا رنج می‌برند، ممکن است در زمان بارداری، دچار مشکلات قلبی شوند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بیماری‌های قلبی و عروقی در زنان باردار، یکی از بزرگ‌ترین دلایل مرگ و میر به شمار می‌آید. وبسایت هلث‌لاین (Healthline) گزارشی را در این مورد نوشته که نشان می‌دهد حدود 26 درصد مرگ‌ها در مادران در زمان بارداری و بعد از آن، به خاطر مشکلات قلبی و عروقی آنهاست.

البته این موضوع بدان معنا نیست که زنانی که دچار بیماری‌های قلبی هستند نمی‌توانند و نباید باردار شوند؛ بلکه تاکید این گزارش‌ها بر روی این موضوع است که این زنان باید بیش از سایر زنان مراقب قلب و سلامت قلب خود باشند.

به عنوان مثال، مدیریت و کنترل وزن، قطع مصرف الکل و سیگار و انجام حرکات ورزشی ساده مثل پیاده‌روی می‌تواند مانع از بسیاری بیماری‌ها و مشکلات قلبی در طول دوره بارداری شود. در غیراین‌صورت باید انتظار بیماری‌های قلبی و عروقی بیشتری را نسبت به دیگران داشته باشید.

همه زنانی که قصد بارداری دارند، خصوصا زنانی که دارای مشکلات قلبی و عروقی هستند باید با یک متخصص قلب و زنان و زایمان مشورت کنند تا اولا از بی‌خطر بودن بارداری برای خود و برای کودک اطمینان حاصل کنند و ثانیا، در صورت وجود مشکل یا بیماری، بتوانند عوارض و خطرات آن را کنترل و به حداقل برسانند.

به عنوان مثال، شاید نیاز باشد یک زن پیش از بارداری، دارو یا داروهای خاصی را مصرف کند، اما باید اطمینان حاصل کند که این دار برای جنین خطرآفرین نیست و هیچ صدمه‌ای را به او وارد نمی‌سازد. از طرف دیگر، در دوران بارداری نیز این زنان باید با مراجعه به یک درمانگاه بارداری و قلب، به طور دائم و مرتب شرایط سلامتی قلب خود را بررسی کنند تا در صورت وجود یا وقوع هرگونه مشکل، با کمک پزشکان و متخصصان، جلوی آن مشکلات گرفته شود.

مطالعات انجام شده در جهان نشان می‌دهد که از هر چهار زنی که جان خود را بر اثر مشکلات قلبی در زمان بارداری از دست می‌دهند، می‌توان جان یک نفر را نجات داد.


مشکلات قلبی در زمان بارداری

سوالی که ممکن است برای بسیاری ایجاد شود این است که چرا در زمان بارداری، احتمال وقوع مشکلات قلبی و عروقی برای زنان بیشتر می‌شود؟ ساده‌ترین پاسخی که می‌توان به این سوال داد این است که بارداری باعث تغییر سیستم قلبی و گردش خون یک زن خواهد شد. قلب یک زن باردار باید خون را هم در بدن خود او و هم در بدن جنین به گردش دربیاورد؛ یعنی بیش از قلب سایر افراد باید فعالیت داشته باشد. به همین دلیل است که حتی مادران سالم نیز ممکن است در دوران بارداری دچار مشکلات قلبی شوند.

از سوی دیگر، زایمان نیز می‌تواند باعث فشار زیادی روی قلب شود، چراکه فشار خون در بدن به شدت تغییر می‌کند. پس از تولد نوزاد نیز قلب با کاهش فشار خون مواجه می‌شود.

به عنوان مثال ناهنجاری‌های ضربان قلب، یکی از مشکلات شایع زنان در دوران بارداری است. این مشکل به خاطر بی‌نظمی در پمپاژ خون توسط قلب صورت می‌گیرد که البته تا حد زیادی طبیعی است و بسیاری از زنان آن را تجربه می‌کنند.

مشکل دیگری که ممکن است برای زنان باردار رخ دهد، نارسایی احتقانی قلب است. البته این مشکل برای زنانی است که مستعد این بیماری باشند و در زنان دیگر، تقریبا بسیار نادر است. در این بیماری، تغییر در فشار خون و میزان خون، باعث فشار زیاد به قلب و ضعیف شدن آن می‌شود. با ضعیف شدن آن، دیگر قلب نمی‌تواند خون را به طور کامل به سراسر بدن پمپاژ کند و همین موضوع باعث می‌شود که اکسیژن و مواد غذایی که توسط خون در سراسر بدن پخش می‌شود، به اندازه کافی به همه اندام‌ای بدن نرسد و خطرات زیادی را به دنبال دارد.


علائم بیماری‌های قلبی در دوران بارداری

پیش از آنکه بخواهیم علائم بیماری‌های قلبی را در دوران بارداری ذکر منیم، باید به این نکته مهم اشاره کنیم که علت مهم و تشدید کننده بیماری‌های قلبی در زنان باردار چه چیزهایی است. چاق بودن، داشتن سابقه بیماری قلبی در خانواده، تغذیه نامناسب در دوران بارداری، مصرف الکل، بارداری‌های متعدد و سن بالای 30 سال در طول دوران بارداری همگی می‌تواند باعث افزایش بروز خطر مشکلات قلبی در زنان باردار شود.

اما چگونه باید متوجه وجود مشکلات قلبی شد؟ این علائم و نشانه‌ها را در نظر بگیرید و با ظهور و بروز این نشانه‌ها، حتما به پزشک و متخصص قلب مراجعه کنید: تپش قلب، ضربان بالا، احساس خستگی دائم، ورم دست و پا و مچ پا و بازوها، تکرر ادرار در شب و تنگی نفس در شرایط عادی.

با این حال، شما باید پیش از آنکه دچار مشکل یا مشکلات قلبی و عروقی شوید به پزشک و متخصص قلب مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار، دارای یک درمانگاه بارداری و قلب است که مشاوره‌های لازم را پیش از بارداری به شما ارائه می‌دهد و در طول بارداری و پس از زایمان نیز، با بررسی کامل شرایط جسمی شما، سلامت شما و فرزندتان را تضمین می‌کند.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد