Girl in a jacket

درمانگاه جراحی قلبی در مشهد


بیماری های قلبی عروقی

بیماری‌های قلبی و عروقی یا «Cardiovascular disease» بیماری‌هایی هستند که دستگاه گردش خون را اعم از قلب یا رگ‌ها شامل سرخرگ‌ها، سیاهرگ‌ها و مویرگ‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و سلامت فرد را به خطر می‌اندازند.

متاسفانه باید بگوییم که بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران، مهم‌ترین دلیل مرگ به شمار می‌رودو این وضعیت در حال وخیم شدن است. الگوهای نامناسب غذایی، عدم تحرک و ورزش کافی، مصرف سیگار و الکل و استفاده روزافزون از فست‌فودها، همگی این فرایند را تشدید کرده است.


علائم بیماری‌های قلبی

یکی از بیماری‌های شایع قلبی، آریتمی یا ضربان غیرعادی قلب است. در این شرایط ضربان قلب فرد یا بسیار کند است یا بسیار تند. برخی از علائم بیماری آریتمی قلبی شامل لرزش قفسه سینه، تپش شدید قلب یا تپش آهسته قلب، احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه، تنگی نفس، احساس سبکی در سر، گیجی و غش کردن است.

یکی دیگر از بیماری‌های قلبی شایع، ضعف عضله قلب یا کاردیومیوپاتی است. در مراحل اولیه این بیماری ممکن است که فرد دارای هیچ علامتی نباشد اما علائم با تشدید بیماری خود را نشان می‌دهند. علائم ضعف عضله قلب می‌تواند شامل تنگی نفس در زمان ورزش یا حتی در زمان استراحت، تورم در پا، مچ پا، خستگی، گیجی، احساس سبکی در سر و تپش‌های قلبی غیرعادی و سریع و پرقدرت باشد.

بیماری شایع قلبی دیگر، عفونت قلبی است. اندوکاردیت عفونتی است که لایه درونی قلب را که جدا کننده حفرات و دریچه های قلب از یکدیگر است، تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم عفونت قلبی شامل تب، تنگی نفس، احساس ضعف و خستگی، تورم در پاها و شکم، سرفه‌های خشک و مداوم و ضایعات پوستی و لکه‌های غیرعادی است.

اگر شما هریک از این علائم را دارید، بهتر است به پزشک قلب مراجعه کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکلی، پیش از حاد شدن بیماری، جلوی آن گرفته شود.


بیماری‌های قلبی چطور تشخیص داده می‌شود؟

فرد بیمار به محض مشاهده و تجره علائم بیماری‌های قلبی و عروقی باید به پزشک و درمانگاه قلب مراجعه کند.

پس از مراجعه فرد به پزشک، آزمایش‌های خاصی انجام می‌شود که وجود یا عدم بیماری‌های قلبی در فرد تایید می‌شود. بسیاری از مشکلات قلبی باعث تغییر وضعیت الکتریکی قلب می‌شود که این مشکل از طریق الکتروکاردیوگرافی یا همان نوار قلب قابل تشخیص است. همچنین روش‌های دیگری مثل آنژیوگرافی، اسکن اولتراسوند داپلر و اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی قلب هم وجود دارد که پزشک از طریق این روش‌ها به بیماری فرد پی می‌برد.

در صورتی که فرد دچار بیماری قلبی و نیازمند جراحی قلب بود، باید پس از بررسی شرایط بیمار و جلسه مشاوره با پزشک، عمل جراحی صورت پذیرد. اگر در شهر مشهد هستید، ما به شما درمانگاه جراحی قلب در کلینیک قلب نگار را پیشنهاد می‌کنیم.علائم انسداد عروق قلبی

درد قلبی یا آنژین قلبی شلیع‌ترین علامت تنگی عروق قلبی است است این درد معمولاً به شکل فشار دهنده و در پشت جناغ سینه احساس می شود و ممکن است به پشت دستها و یا فک انتشار داشته باشد فعالیت استرس روحی و یا سرما باعث بدتر شدن درد می‌شوند همچنین بعضی بیماران ممکن است به جای درد از تنگی نفس س و یا خستگی و تعریق و یا تپش قلب شدید در موقع فعالیت رنج ببرند.گرفتگی عروق قلبی چگونه تشخیص داده میشوند

فرد بیمار به محض مشاهده و تجربه علائم بالا باید به پزشک و درمانگاه قلب مراجعه کند پس از مراجعه آزمایش های خاصی انجام می شود که وجود یا عدم وجود انسداد عروق در فرد تایید شود در کلینیک قلب نگار از ساده ترین روش های تشخیص مانند الکتروکاردیوگرافی یا نوار قلب تست ورزش تا روش های دقیق تر مانند استرس اکو و اسکن هسته ای قلب به وجود دارد و شما به تشخیص پزشک معالج تان می‌توانید با انجام این تست ها از وضعیت عروق کرونر خود مطلع شوید و در بسیاری از موارد با انجام این تست ها نیاز به انجام آنژیوگرافی کرونر مرتفع می گردد و فقط در موارد شدید توصیه به آنژیوگرافی می‌شودجراحی بای پس عروق کرونری در مواردی که انسداد عروق کرونری منتشر و شدید باشد و به روش درمان دارویی و یا بالون آنژیوپلاستی پاسخ ندهد انجام جراحی بای پس عروق کرونری توصیه می‌شود در این جراحی قفسه سینه باز شده و عروق مسعود غربی با وریدهای پا و یا شریان داخل قفسه سینه جایگزین می‌شود.

جراحی دریچه های قلبی اگر به علت تب روماتیسمی و یا مشکلات مادرزادی و یا رسوب کلسیم در دریاچه و افزایش سن دریچه‌های قلبی دچار تنگی و یا نارسایی شوند که به درمان‌های دارویی رایج پاسخ ندهند جراحی قلب با تعویض و یا ترمیم دریچه باعث بهبود عملکرد آن و بهبود کارکرد قلبی می گردد.

در صورتی که بیماران قلبی نیازمند جراحی قلب باشند باید پس از بررسی شرایط شرایط بیمار و مشاوره با جراح قلب و تیم پزشکی نسبت به انجام آن اقدام نمود.کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند.

کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

ما در کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد