Girl in a jacket

اسکن قلب


اسکن قلب به معنای تصویربرداری خونرسانی میوکارد یا همان عضله قلب است. این کار به روش تصویربرداری هسته‌ای صورت می‌گیرد. بیماری سرخرگ‌های کرونر قلب، معمولا علائمی ندارد و از همین رو بسیاری از بیمارانی که دچار این مشکل می‌شوند، گمان می‌کنند که هیچ مشکلی برای قلب آنها وجود ندارد. البته این بیماری فقط تا زمانی علائمی از خود نشان نمی‌دهد که فرد بیمار فعالیت‌های شدیدی نداشته باشد و به محض آنکه فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌شود، علائم این بیماری نیز خود را ظاهر می‌کنند. به همین دلیل باید شرایط قلب را در حالتی که خونرسانی به قلب زیاد است، یعنی در حالت فعالیت، مورد بررسی قرار داد. به همین دلیل است که اسکن قلب همراه با تست ورزش صورت می‌گیرد. در این شرایط است که مشخص می‌شود به چه دلیل، فرد در هنگام فعالیت جسمی، دچار افت نسبی جریان خون یا به اصطلاح پزشکی دچار ایسکمی می‌شود.

این بیماری به دلیل تنگی سرخرگ‌ها اتفاق می‌افتد و اگر درمان آن به موقع و در مراحلی که بیماری حاد نشده، پیگیری نشود، می‌تواند برای فرد مشکل‌آفرین باشد.


چرا از اسکن قلب استفاده می‌شود؟

ممکن است این سوال برای هرکسی ایجاد شود که اسکن قلب دقیقا چه کاربردی دارد؟ در پاسخ باید گفت که اسکن قلب یکی از دقیق‌ترین آزمایش‌های قلب و عروق است که به منظور تشخیص بیماری سرخرگ‌های کرونر قلب انجام می‌شود. در این آزمایش وضعیت خونرسانی قلب در دو حالت فعالیت و استراحت بررسی می‌شود. با اسکن و تصویربرداری قلب، مشخص می‌شود که کدام بخش‌های قلب در خونرسانی ضعیف عمل می‌کنند. این مناطق مستعد سکته هستند. با شناسایی این مناطق ضعیف، پزشک تصمیم می‌گیرد که چطور ضعف آن مناطق را درمان کند تا مانع از سکته و حمله قلبی برای بیمار شود. همچنین اسکن قلب برای بیمارانی که پیشتر دچار سکته شده‌اند نیز مفید است. با اسکن قلب بیماران با سابقه سکته قلبی، مشخص می‌شود که چه میزان از بافت‌های قلب سالم هستند و به خوبی کار می‌کنند.


فرایند اسکن قلب چگونه است؟

شرایط پیش از آزمایش اسکن قلب فرقی با شرایط آمادگی پیش از تست ورزش نداردو فرد باید مصرف برخی از داروهایی را که باعث تاثیر بر روی ضربان قلب می‌گذارند، متوقف کند و همچنین دست‌کم تا 3 ساعت پیش از انجام این تست نباید سیگار یا دخانیات مصرف کند، نباید چیزی بخورد و خصوصا مایعات دارای کافئین و الکل را به هیچ عنوان نباید مصرف کند.

اولین مرحله اسکن قلب به این صورت است که پزشک از شما سوالاتی در مورد سابقه بیماری قلبی و مصرف داروها می‌پرسد که باید به دقت و با صداقت به او پاسخ دهید. هرگونه مشکل، ناراحتی و مصرف داروها اعم از شیمیایی و گیاهی را باید به پزشک خود بگویید. او سپس قلب شما را معاینه می‌کند. در نهایت چند الکترود برچسب مانند روی سینه شما نصب می‌شود که طرف دیگر آنها به دستگاه نوار قلب متصل است. شما روی دستگاه تردمیل یا دوچرخه ثابت قرار می‌گیرید و تست ورزش شروع می‌شود و تا زمانی که قلب بیمار به ضربان مشخصی نرسیده، ادامه می‌یابد. گاهی نیز یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر به بیمار تزریق می‌شود تا جریان خونرسانی به قلب بهتر و سریع‌تر اتفاق بیافتد.

گاهی نیز به جای تردمیل و فعالیت‌های ورزشی، پزشک از داروهای خاصی استفاده می‌کند که اثر آنها مانند انجام فعالیت‌های ورزشی است. پس از انجام این تست، نوبت به تصویربرداری می‌رسد. البته این مرحله نمی‌تواند بلافاصله پس از تست ورزش انجام بگیرد و بنابراین بیمار باید کمی صبر کند تا فعالیت قلب و حرکات تنفسی، کاهش پیدا کند. پس از گذشت زمان کافی، بیمار به اتاق تصویربرداری می‌رود. پس از انجام تصویربرداری، مرحله اول آزمایش تمام می‌شود. مرحله دوم، اسکن قلب است که به روز بعد موکول می‌شود.

در مرحله اسکن قلب، باید سه ساعت ناشتا باشید و خصوصا از مصرف مواد چرب و شیرین خودداری کنید. در ابتدا ماده رادیواکتیو به بدن بیمار تزریق می‌شود و پس از حدود یک تا دو ساعت، دقیقا مشابه تصویربرداری روز قبل، دوباره از قلب بیمار تصویربرداری صورت می‌گیرد.

با اتمام مرحله دوم، اسکن قلب به پایان می‌رسد. نتایج هردو آزمایش به صورت تصویر سه بعدی در اختیار پزشک قلب و عروق و متخصص پزشکی هسته‌ای قرار می‌گیرد. در این تصاویر وضعیت خونرسانی به عضله قلب مشخص می‌شود و در نهایت می‌توان به گرفتگی یا تنگی عروق، در صورت وجود، پی برد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد