Girl in a jacket

استنت قلب چیست ؟

استنت قلب چیست ؟

استنت قلب چیست ؟

Heart-stent-ghalb-negar-7.jpg

استنت قلب، یک لوله مش بندی شده سیمی فلزی است که به منظور باز نگه داشتن مسیر خون رسانی شریان در نقطه مسدود شده مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین مطالعه کنید : آنژیوگرافی قلب

در این روش درمانی، پزشک با ایجاد شکاف کوچکی بر روی پوست کشاله ران و یا بازو، تیوب نازک، بلند و انعطاف پذیری به نام کاتتر را وارد شریان می کند. بالون بسیار کوچکی نیز در نوک کاتتر نصب می شود. می توان این بالون کوچک نصب شده بر روی نوک کاتتر را با یک پمپ تزریق دستی مخصوص باد کرد. استنت قلب بروی این بالون کوچک قرار می گیرد.

وظیفه استنت قلب، باز نگاه داشتن شریان بیمار و ایجاد مجرای مناسب برای عبور جریان از خون است. استنت ها برای اولین بار در سال 1969 توسط دوتر در عروق حیوان ها مورد استفاده قرار گرفتند. پس از مطالعه روی نتایج موفقیت آمیز کارگذاری استنت های استنلس استیل و نیتینول در حیوان ها، در سال 1986 اولین استنت قلب خوداتساع از جنس استنلس استیل به صورت موفقیت آمیز در عروق کرنر انسان کار گذاشته شد.

امروزه بیش از 55 نوع استنت قلب استاندارد برای استفاده در عروق کرونر قلب وجود دارد. استنت قلب به سادگی کاشته می شود، ضریب اطمینان عمل آنژیوپلاستی را افزایش می دهد و با کاهش میزان تنگی مجدد، موفقیت بالینی عمل را افزایش می دهد.


همچنین مطالعه کنید : استنت قلب چند سال کار می کند؟


استنت قلب پیش از آن که مورد استفاده قرار گیرد، در اندازه و ابعاد کوچکی جمع می شود و اطراف بالون که در سر کاتتر قرار دارد، قرار می گیرد. پس از آن، استنت قلب به محل گرفتگی عروق کرونر هدایت می شود. هنگامی که بالون باد می شود، استنت باز شده و در محل خود قفل می شود. در نتیجه این عمل، استنت در داخل سرخرگ یک داربست را تشکیل می دهد. این داربست در داخل سرخرگ موجب باز نگاه داشته شدن رگ می گردد. استنت قلب به طور دائمی داخل رگ بیمار باقی می ماند و آن را باز نگاه می دارد.

کارگذاری استنت قلب از طریق فرایند فوق باعث بهبود جریان خون رسانی به عضله قلب می گردد. در نتیجه علائم احساس درد قفسه سینه در بیمار از بین خواهد رفت. به کار گیری استنت های قلب بر اساس برخی ویژگی های خاص سرخرگی که دچار انسداد شده است، انجام می شود. اندازه سرخرگ و همچنین محل گرفتگی و انسداد سرخرگ، مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر استنت قلب مورد استفاده برای یک بیمار هستند.

در صورتی که استفاده از استنت مفید واقع نشود و سرخرگ ها دوباره دچار انسداد و تنگی شوند، این امکان وجود دارد که جراحی بای پس سرخرگ کرونری برای بیمار ضروری باشد.

«متخصص قلب مشهددکتر قلب مشهد»

 


استنت قلب بالن زدن قلب بالن زدن قلب چگونه است بالن زدن قلب چه عوارضی دارد بالون زدن قلب چیست بالن زدن قلب نوزاد بالون زدن قلب کودک بالون زدن قلبدکتر احسان جمشیدیان پزشک متخصص قلب در مشهد، پزشک متخصص قلب در مشهد، بهترین پزشک متخصص قلب در مشهد، کلینیک تخصصی قلب نگار مشهد

متخصص قلب و عروق

دکتر احسان جمشیدیان


مشاهده رزومه

بهترین دکتر قلب مشهد، دکتر قلب مشهد، دکتر افسانه محمدی دکتر قلب مشهد

متخصص قلب و عروق / فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال کاردیولوژی

دکتر افسانه محمدی


مشاهده رزومه

دکتر اسماعیل زاده صبور پزشک متخصص قلب در مشهد، پزشک متخصص قلب در مشهد، بهترین پزشک متخصص قلب در مشهد، کلینیک تخصصی قلب نگار مشهد

متخصص قلب و عروق

دکتر اسماعیل زاده صبور


مشاهده رزومه

دکتر میلاد همتی، بهترین متخصص قلب در مشهد، متخصص قلب در مشهد

متخصص قلب و عروق

دکتر میلاد همتی

متخصص قلب در مشهد


مشاهده رزومهپاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد