Girl in a jacket

اسکن قلب چگونه انجام می شود؟

اسکن قلب چگونه انجام می شود؟

اسکن قلب چگونه انجام می شود؟

heart-scan-ghallb-negar.jpg

اسکن قلب معمولاً در دو مرحله استرس و استراحت انجام می شود. اسکن قلب در یک مرحله به علت محدودیت های قابل توجه نظیر عدم امکان تشخیص برگشت پذیری خون رسانی در موارد نقص خون رسانی، قابلیت زنده ماندن عضله قلب در موارد حوادث قلبی عروقی، تعیین وسعت میوکارد در معرض خطر و … فقط در موارد معدود در حضور یکی از دو حالت زیر به کار می رود:

الف) در مواردی که اسکن قلب در فاز استرس از هر لحاظ طبیعی بوده و نیز احتمال پره تست برای CAD پایین باشد و طبق نظر متخصص پزشکی هسته ای نیاز به انجام مرحله استراحت نباشد.

ب) در مواردی که انجام هر نوع استرس (با ورزش یا دارو) کنتراندیکه بوده یا با ریسک بالا (مثلاً نارسایی شدید بطن چپ، انفارکتوس میوکارد اخیر و …) همراه باشد و یا بیمار با علائم حاد و پایدار (به خصوص درد قفسه سینه) مراجعه کرده باشد که در این صورت اسکن قلب فقط در مرحله استراحت انجام می شود.

در پزشکي هسته اي از مواد راديواکتيو که راديو دارو يا داروي نشاندار شده نيز ناميده مي شود، استفاده مي شود. اسکن هسته اي معمولاً بطور سرپايي انجام مي شود. تکنسين يک آنژيوکت در ناحيه دست و ناحيه بازو تعبيه مي نمايد و تعدادي برچسب (چست ليد) روي بدن نصب مي کند. تهیه عکس قلب در دو مرحله جداگانه براي هر بيمار انجام مي شود که نحوه انجام آن بنا به تشخيص پزشک و يا در نظر گرفتن وضعيت بيمار مي باشد.

«متخصص قلب مشهددکتر قلب مشهد»

 


    • استرس با ورزش در مدت انجام این آزمون، بیمار روی دستگاه تردمیل قرار گرفته و راه می رود و بتدریج سرعت دستگاه زیاد می شود. نوار قلب حین ورزش توسط پزشک مشاهده شده و فشار خون شما هر 2 دقیقه قبل از افزایش سرعت دستگاه چک می شود. هر موقع که واقعاً احساس کردید قادر به ادامه ورزش نیستید یا احساس درد سینه، تنگی نفس زیاد، سر گیجه و سردرد شدید یا به هر دلیل مایل به ادامه ورزش نبودید با درخواست شما حرکت دستگاه در مدت کمتر از یک دقیقه متوقف خواهد شد.در بیمارانی که قادر به انجام استرس با ورزش نیستند از دارو استفاده می شود. معمولاً از داروی دیپریدامول استفاده می شود. دارو توسط تکنسین به صورت آهسته تزریق می شود. قبل و بعد از تزریق، فشار خون و نوار قلب بیمار گرفته می شود. چهار دقیقه بعد از اتمام استرس دارویی، رادیو داروی مخصوص تهیه عکس قلب )تکنسیوم 99) تزریق می شود.

همچنین مطالعه کنید : اسکن قلب چیست ؟دکتر احسان جمشیدیان پزشک متخصص قلب در مشهد، پزشک متخصص قلب در مشهد، بهترین پزشک متخصص قلب در مشهد، کلینیک تخصصی قلب نگار مشهد

دکتر احسان جمشیدیان


مشاهده رزومه

بهترین دکتر قلب مشهد، دکتر قلب مشهد، دکتر افسانه محمدی دکتر قلب مشهد

متخصص قلب و عروق / فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال کاردیولوژی

دکتر افسانه محمدی


مشاهده رزومه

دکتر اسماعیل زاده صبور پزشک متخصص قلب در مشهد، پزشک متخصص قلب در مشهد، بهترین پزشک متخصص قلب در مشهد، کلینیک تخصصی قلب نگار مشهد

متخصص قلب و عروق

دکتر اسماعیل زاده صبور


مشاهده رزومه

دکتر میلاد همتی، بهترین متخصص قلب در مشهد، متخصص قلب در مشهد

متخصص قلب و عروق

دکتر میلاد همتی

متخصص قلب در مشهد


مشاهده رزومهپاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد