Girl in a jacket

اکو (تست ورزش) در مشهد


کلینیک غیر تهاجمی قلب نگار، کلینیک تخصصی قلب نگار، بهترین پزشکان متخصص قلب در مشهد

تست ورزش یا همان تست استرس به منظور ارزیابی عملکرد قلب در زمان فعالیت بدنی است. در برخی از بیماران، گاهی مشکلات و بیماری‌های قلبی عروقی خود را در حالت استراحت فرد نشان نمی‌دهند. گاهی حتی این مشکلات در نوار قلب نیز خود را نمایان نمی‌کنند. بنابراین برای ارزیابی دقیق‌تر باید از عملکرد قلب آنها در زمان ورزش تست گرفته شود. تست ورزش یا تست استرس به همین منظور طراحی شده است. در شرایط ورزش یا فعالیت بدنی، وضعیت خونرسانی به قلب بهتر مشخص می‌شود. اگر انسداد رگ‌ها یا تنگی سرخرگ وجود داشته باشد، علائم آن در این تست خود را نمایان می‌کند. به این ترتیب پزشک با تشخیص به موقع می‌تواند مانع از پیشرفت بیماری یا مشکلات قلبی عروقی در بیمار شود.


چرا باید تست ورزش داد؟

معمولا پزشکان برای دریافت دقیق‌تر و واضح‌تر از وضعیت قلبی بیماران، تست ورزش را تجویز می‌کنند. خصوصا اگر آنها علائم و نشانه‌های بیماری عروق کرونر یا ریتم نامنظم قلبی را در شما مشاهده کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل تست ورزش، درد قفسه سینه است. معمولا پزشک برای افرادی که دچار درد قفسه سینه هستند و علائمی نیز در نوار قلب آنها وجود ندارد، تست ورزش را تجویز می‌کند. با این حال ممکن است که پزشک دلایل دیگری را برای تجویز تست ورزش برای بیمار داشته باشد. این موارد می‌تواند شامل تشخیص بیماری عروق کرونری قلب یا تشخیص مشکلات آریتمی (مشکلا ریتم قلب) و تشخیص بیماری قلبی باشد. گاهی نیز پزشک از آزمایش‌های مختلف به این نتیجه رسیده که شما دارای بیماری قلبی هستید و نیاز به جراحی دارید، اما زمان عمل جراحی برای او مشخص نیست و برای درک شدت بیماری قلبی، شما باید این تست را انجام دهید تا در صورت نیاز، هرچه زودتر جراحی شوید.


تست ورزش به چه صورت است؟

اکو یا تست ورزش، بسیار راحت است و هیچ‌گونه دردی ندارد. در حقیقت بیشتر شبیه سرگرمی و ورزش است تا یک آزمایش پزشکی. بیمار بر روی یک تردمیل راه می‌رود یا روی یک دوچرخه ثابت رکاب می‌زند. این دستگاه با الکترودهایی که به قلب شما متصل است، قابلیت این را دارد که فشار خون و ریتم و ضربان قلب شما را اندازه‌گیری کند. این تست به منظور واکنش قلب به شرایط فعالیت است، چراکه در این شرایط قلب باید سریع‌تر و قوی‌تر کار کند و در حقیقت قدرت واقعی قلب در این آزمایش است که مشخص و عیان می‌شود. معمولا این آزمایش تا زمانی که ضربان قلب بیمار به تعداد مشخصی برسد، ادامه پیدا می‌کند. پس از انجام این تست هم وضعیت بیمار تا زمانی که ضربان قلب او به حالت نرمال و اولیه بازگردد، کنترل و نظارت می‌شود.

با تجزیه و تحلیل داده‌های این دستگاه، پزشک می‌تواند به مشکلات احتمالی قلبی شما پی ببرد و داروهای مناسبی را برای شما تجویز کند.


پیش از تست ورزش

زمانی که پزشک برای شما انجام تست ورزش را تجویز کرده باید پیش از رفتن به آزمایشگاه، مواردی را رعایت کنید. شما دست‌کم تا 3 ساعت پیش از انجام این تست نباید سیگار یا دخانیات مصرف کنید، نباید چیزی بخورید و خصوصا مایعات دارای کافئین و الکل را به هیچ عنوان نباید مصرف کند. همچنین بهتر است با لباس راحتی و کفش پیاده‌روی این تست را انجام دهید و در نهایت پیش از انجام این تست، نباید فعالیت فیزیکی شدیدی داشته باشید. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید نیز با پزشک خود مشورت کنید که در صورت نیاز و لزوم، پیش از انجام تست آنها را کنار بگذارید. ممکن است این داروها تاثیری بر روی آزمایش شما داشته باشد. بیماران دیابتی نیز باید در مورد مصرف داروهای خود با پزشک مشورت کنند.


آیا انجام تست اکو خطرناک است؟

خیر؛ این تست به خودی خود هیچ خطری برای فرد ندارد. در حقیقت این یک فعالیت ورزشی است که باعث می‌شود قلب فرد، تندتر و قوی‌تر بتپد؛ با این حال اما ممکن است انجام این تست برای برخی از افراد که دارای مشکلات قلبی هستند، باعث درد قفسه سینه، گیجی، تنگی نفس یا حتی غش بشود. در این صورت شما در صورت هرگونه احساس ناراحتی، باید آن را اطلاع دهید تا در صورت لزوم، آزمایش شما متوقف شود. البته پزشک پیش از تجویز تست ورزش، آزمایش‌های دیگری از شما گرفته و متوجه وضعیت فعلی شما است. در صورتی که مستعد چنین مشکلاتی باشید، پزشک این آزمایش را برای شما تجویز نخواهد کرد.

از سوی دیگر، ممکن است پس از انجام این تست، فشار خون شما پایین بیاید و این مسئله باعث احساس سرگیجه یا ضعف در بدن شما شود. با این حال این حس با چند دقیقه استراحت باید از بین برود.

اگر در قفسه سینه احساس درد و ناراحتی دارید، اگر احساس می‌کنید که ضربان قلب شما غیرطبیعی است (خیلی زیاد یا خیلی کم) یا اگر سن شما از 50 سال گذشته است، بهتر است به پزشک قلب مراجعه و چکاپ کلی از وضعیت قلبی خود بدهید. یادتان باشد که پیشگیری یا مراقبت از سلامت قلب در زمانی که بیماری یا مشکلات قلبی در مراحل اولیه خود هستند بسیار قابل درمان‌تر از زمانی است که این مشکلات، حاد شده‌اند. بنابراین ارزیابی وضعیت سلامت قلبی خود را دست‌کم نگیرید و پشت گوش نیاندازید.

اگر ساکن مشهد هستید یا در این شهر حضور دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک قلب نگار مراجعه کنید. کلینیک قلب نگار با داشتن دستگاه‌های پیشرفته اکو، به وضعیت بیماران به خوبی رسیدگی می‌کند تا در صورت لزوم، درمان‌های لازم و مقتضی قلبی بر روی آنها صورت پذیرد. گاهی نیز این درمانگاه خدمات پیشگیرانه به بیماران ارائه می‌دهد.


کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا برای همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند
کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش ،هولتر نوارقلب و هولترفشارخون ، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی ، اسکن هسته ای قلب ، بخش بازتوانی قلب ، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق ، مشاوره های فوق تخصصی غدد ، ریه ، گوارش و تغذیه و روانشناسی میباشد.

مادر کلینیک قلب نگارضامن سلامتی شما هستیم برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید




در جریان قلب خود باش





ما پزشکیم, ما متخصصیم




آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49



شماره تماس: 31688-051



‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد