Girl in a jacket

عکس قلب

عکس قلب

عکس قلب

Cardiac-Clinic-ghalb-negar00-1200x798.jpg

یکی از روش های تشخیصی پزشکان در بیماری ها و نارسایی های قلبی، تهیه عکس قلب بیمار است. عکس قلب یا اسکن قلب بیمار می تواند در تشخیص نارسایی های قلبی بیمار، کمک شایانی به پزشک متخصص نماید. در این مطلب قصد داریم شما را با تهیه عکس قلب یا انجام اسکن قلب و چگونگی آن آشنا سازیم.

 

عکس قلب چیست؟

تهیه عکس قلب، یکی از دقیق ترین اقدامات تشخیصی غیرتهاجمی برای بررسی بیماران مشکوک به بیماری عروق کرونر محسوب می شود. طبق مطالعات انجام شده، این روش دارای بالاترین ارزش جهت پیش بینی ریسک حوادث قلبی-عروقی در بین سایر روش های غیرتهاجمی می باشد. این کاربرد به ویژه در بیماران علامت دار جهت تعیین پیش آگهی بیمار و به خصوص قبل از اعمال جراحی نیازمند بیهوشی با ریسک متوسط و بالا میتواند از خطرات و عوارض حین یا پس از جراحی جلوگیری نماید.

 

کلینیک غیر تهاجمی قلب نگار، کلینیک تخصصی قلب نگار، بهترین پزشکان متخصص قلب در مشهد

 

انجام این اقدام غیرتهاجمی قبل از هرگونه اقدام تهاجمی نظیر آنژیوگرافی عروق کرونر به خصوص در بیمارانی که ریسک متوسط بیماری عروق کرونر دارند، می تواند در تصمیم گیری های بعدی در مورد ادامه روش های تشخیصی یا درمانی تکمیلی بسیار کمک کننده باشد.

تهیه عکس قلب، همچنین در بیمارانی که سابقه سکته قلبی دارند، قبل از هر گونه اقدام درمانی جهت رواسکولاریزاسیون یا جراحی بایپس عروق کرونر بیمار برای تعیین قابلیت زنده ماندن عضله قلب بکار رفته و در مواردی که عضله میوکارد در محدوده تنگی عروق از بین رفته باشد، می تواند از انجام اعمال جراحی پر خطر و پرهزینه جلوگیری کند.

همچنین در بسیاری از کشورهای پیشرفته از تهیه عکس قلب، به عنوان یک روش مقرون به صرفه جهت تریاژ بیماران با علائم سندرم حاد درد قفسه سینه و کاهش زمان بستری در CCU استفاده می شود. مطالعات وسیع و متاآنالیزهای بسیار متعددی در مورد هزینه فایده کاربردهای مختلف تهیه عکس قلب انجام گرفته که بر اساس نتایج آن ها کاربردهای تایید شده مختلفی برای این پروسیجر در گایدلاین های بالینی معتبر بین المللی ذکر گردیده است.

 

همچنین مطالعه کنید: اسکن هسته قلب چیست؟

 

کاربردهای تهیه عکس قلب

تهیه عکس قلب برای به تصویر درآوردن ناحیه کم خون میوکارد، انفارکتوس میوکارد، Hibernating میوکارد و Stunned میوکارد استفاده می شود. عکس قلب را می توان با استفاده از تالیوم 201، تکنسیوم Sestamibi، تکنسیوم تترافوسمین، روبیدیوم 82، نیتروژن 13 یا FDG انجام داد.

مهم ترین کاربردهای کلینیکی تهیه عکس قلب عبارتند از:

  • تشخیص وجود، محل و وسعت تنگی شریان کرونر
  • تعیین قابلیت حیات و زنده بودن میوکارد
  • تعیین پیش آگهی در بیماری که دچار سکته قلبی شده است.
  • کنترل نتایج درمانی

 

همچنین مطالعه کنید: پزشکی هسته ای چیست؟

چگونگی تهیه عکس قلب

به طور کلی تهیه عکس قلب معمولاً در دو مرحله استرس و استراحت انجام میشود. تهیه عکس قلب در یک مرحله به علت محدودیت های قابل توجه نظیر عدم امکان تشخیص برگشت پذیری خون رسانی در موارد نقص خون رسانی، قابلیت زنده ماندن عضله قلب در موارد حوادث قلبی عروقی، تعیین وسعت میوکارد در معرض خطر و … فقط در موارد معدود در حضور یکی از دو حالت زیر به کار می رود:

  • در مواردی که عکس قلب در فاز استرس از هر لحاظ طبیعی بوده و نیز احتمال پره تست برای CAD پایین باشد و طبق نظر متخصص پزشکی هسته ای نیاز به انجام مرحله استراحت نباشد.
  • در مواردی که انجام هر نوع استرس (با ورزش یا دارو) کنتراندیکه بوده یا با ریسک بالا (مثلاً نارسایی شدید بطن چپ، انفارکتوس میوکارد اخیر و …) همراه باشد و یا بیمار با علائم حاد و پایدار (به خصوص درد قفسه سینه) مراجعه کرده باشد که در این صورت عکس قلب فقط در مرحله استراحت انجام می شود.

 

«متخصص قلب مشهددکتر قلب مشهد»

 

در پزشکي هسته اي از مواد راديواکتيو که راديو دارو يا داروي نشاندار شده نيز ناميده مي شود، استفاده مي شود. تصويربرداري هسته اي معمولاً بطور سرپايي انجام مي شود. تکنسين يک آنژيوکت در ناحيه دست و ناحيه بازو تعبيه مي نمايد و تعدادي برچسب )(چست ليد) روي بدن نصب مي کند. تهیه عکس قلب در دو مرحله جداگانه براي هر بيمار انجام مي شود که نحوه انجام آن بنا به تشخيص پزشک و يا در نظر گرفتن وضعيت بيمار مي باشد.

 

همچنین مطالعه کنید: اکوی پیشرفته قلب چیست؟

 

استرس با ورزش

استرس با ورزش در مدت انجام این آزمون، بیمار روی دستگاه تردمیل قرار گرفته و راه می رود و بتدریج سرعت دستگاه زیاد می شود. نوار قلب حین ورزش توسط پزشک مشاهده شده و فشار خون شما هر 2 دقیقه قبل از افزایش سرعت دستگاه چک می شود. هر موقع که واقعاً احساس کردید قادر به ادامه ورزش نیستید یا احساس درد سینه، تنگی نفس زیاد، سر گیجه و سردرد شدید یا به هر دلیل مایل به ادامه ورزش نبودید با درخواست شما حرکت دستگاه در مدت کمتر از یک دقیقه متوقف خواهد شد.

 

همچنین مطالعه کنید: تست ورزش چیست؟

 

استرس با دارو

در بیمارانی که قادر به انجام استرس با ورزش نیستند از دارو استفاده می شود. معمولاً از داروی دیپریدامول استفاده می شود. دارو توسط تکنسین به صورت آهسته تزریق می شود. قبل و بعد از تزریق، فشار خون و نوار قلب بیمار گرفته می شود. چهار دقیقه بعد از اتمام استرس دارویی، رادیو داروی مخصوص تهیه عکس قلب )تکنسیوم 99) تزریق می شود.

همچنان مطالعه کنید : استنت قلب چیست؟ 💓

 

کلینیک قلب نگار، حافظ سلامتی شما

کلینیک قلب نگار با داشتن تیم کاملی از متخصصان و فلوشیپ های فوق تخصصی قلب و همچنین تجهیزات پیشرفته قلبی یکی از بهترین مراکز قلب در شهر مشهد است تا همه کسانی که نگران سلامت قلب خود و خانواده خود هستند بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و با دسترسی آسان از خدمات آن استفاده کنند.

کلینیک قلب نگار مجهز به بخش های متفاوتی از جمله کلینیک تست ورزش، هولتر نوارقلب و هولتر فشارخون، اکوکاردیوگرافی استرس اکو اکوی سه بعدی، اسکن هسته ای قلب، بخش بازتوانی قلب، کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق، مشاوره های فوق تخصصی غدد، ریه، گوارش و تغذیه و روانشناسی می باشد.

ما در کلینیک قلب نگار ضامن سلامتی شما هستیم. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *
در جریان قلب خود باش

ما پزشکیم, ما متخصصیم
آدرس : ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49شماره تماس: 31688-051‌کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک قلب نگار می‌باشد